Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Suomen lastulevyteollisuuden vientioperaatiomuodot ja niiden sopivuus markkina-alueittain : case : Koskisen Oy

Henttonen, Heidi (2009)

Avaa tiedosto
Henttonen_Heidi.pdf (797.9Kt)
Lataukset: 


Henttonen, Heidi
Lahden ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200905072551
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni selvittää Suomen lastulevyteollisuuden vientioperaatiomuotoja ja niiden sopivuutta markkina-alueittain. Case-yrityksenä työssäni on Koskisen Oy, joka on suomalainen perheyritys valmistaen mekaanisen metsäteollisuuden tuotteita. Yrityksen toimintayksiköt ovat puunhankinta, saha-ja höylätavarateollisuus, vaneri, -koivutuote, -talo- ja sisustustuoteteollisuus sekä lastulevyteollisuus, johon opinnäytetyöni erityisesti liittyy ja syventyy.

Koskisen Oy:n Lastulevyteollisuuden vientioperaatiomuodot koostuvat myyntiedustustojen toiminnasta, sillä agentuuritoimintaa ei käytetä, koska edustustot ovat todettu olevan hyvä vientitoiminnan muoto sekä paikallisen tuntemuksensa avulla markkinointi ja myynti kansainvälisillä markkina-alueilla ovat sujuneet hyvin.

Opinnäytetyöni yleisessä osuudessa syvennyn Suomen puuteollisuuteen ja lastulevyteollisuuteen ja niiden vientitoimintaan yleisesti, neljään kilpailijaan Suomessa ja ulkomailla, vientioperaatiomuotoihin, epäsuoraan ja suoraan vientiin sekä myyntiedustustojen operaatioihin. Käsittelen Koskisen Oy:tä yleisesti, yrityksen toimintatapoja, lastulevyä tuotteena, hintaa ja pakkausta. Esitän myös lyhyesti tapahtuneita muutoksia päämarkkina-alueilla ja vientitoiminnassa.

Opinnäytetyöni empiriaosuudessa käyn läpi kvalitatiivisen kyselytutkimukseni vastauksia, joiden perusteella esitän tutkimustulokset perustuen Lastulevyteollisuuden henkilöstön vastauksiin ja mielipiteisiin sekä teen johtopäätöksen myös oman ehdotukseni ohella.
Tutkimukseni perusteella Koskisen Lastulevyteollisuuden henkilöstö on yleisesti tyytyväinen nykyisiin vientioperaatioihin. Ehdottaisin tutkimuksen perusteella, että Koskisen Lastulevyteollisuus rekrytoisi vientipäällikön vastaamaan kaikista vientioperaatiomuodoista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste