Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Nuorisojärjestön passiivisten jäsenten aktivointi : Case Kokoomuksen Nuorten Liitto

Mauring, Merike (2020)

 
Avaa tiedosto
Nuorisojärjestön passiivisten jäsenten aktivointi_Mauring_Merike.pdf (924.9Kt)
Lataukset: 


Mauring, Merike
2020
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202003063102
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö on toteutettu Kokoomuksen Nuorten Liitolle. Kokoomuksen Nuorten Liitto on poliittinen nuorisojärjestö, joka toimii Kokoomus rp. alaisuudessa. Työn tarkoituksena on aktivoida ja sitouttaa passivoituneet jäsenet, mutta toimenpiteitä voidaan hyödyntää myös uusien jäsenten sitouttamiseen. Opinnäytetyön tavoite on selvittää syyt siihen, miksi osa jäsenmaksun maksaneista jäsenistä eivät osallistu Kokoomuksen Nuorten Liiton, -piirien tai – paikallisyhdistysten järjestämään toimintaan aktiivisesti. Opinnäytetyön tarkoituksena on siis löytää erilaisia ratkaisuja siihen, miten passivoituneet eli ei aktiiviset jäsenet saadaan osallistumaan aktiivisemmin Kokoomuksen Nuorten Liiton järjestämään toimintaan.
Tietoperusta keskittyy järjestötoimintaan Suomessa, poliittiseen toimintaan sekä verkostojen merkitykseen. Teoriaosio tukee kehittämisehdotuksia Kokoomuksen Nuorten Liitolle sekä vahvistaa tutkimuksessa esille tullutta tietoa.
Opinnäytetyön tutkimus on toteutettu kyselynä sekä sitä täydentävällä haastattelulla. Tutkimukseen osallistui yhteensä 166 jäsentä, joiden keskuudesta valittiin 5 haastateltavaa. Näin ollaan saatu kvantitatiivista tulosta laajalla kyselyllä kuin myös sitä täydentävää kvalitatiivista tulosta haastatteluista. Kyselyllä oli tarkoitus saavuttaa laaja otanta syitä siihen, miksi toimintaan ei osallistuta ja mikä voisi edistää tai helpottaa toimintaan osallistumista. Haastattelujen avulla tutkimus sai syvempiä vastauksia, joista pystyy tekemään yleistyksiä.
Tutkimustulokset kertoivat tarpeesta ottaa jäsenet entistä paremmin huomioon. Erityisesti passiivisuuden syiksi koettiin sisäänpäin sulkeutunut järjestökulttuuri sekä viestinnän haasteet toiminnan sisällöstä. Toiminnan varsinainen sisältö on myös vaihtelevaa alueittain sekä toiminta ei ole toistaiseksi riittävän mielekästä, jotta passiivisuus saataisiin kitkettyä kokonaan pois järjestöstä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste