Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Close Encounters 2011: Opiskelijafestivaalin visuaalinen ilme

Kozulya, Maria (2011)

 
Avaa tiedosto
Kozulya_Maria.pdf (5.691Mt)
Lataukset: 


Kozulya, Maria
Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011092913347
Tiivistelmä
Toiminnallisessa opinnäytetyössä suunnitellaan Helsingin Pop & Jazz Konservatorion opiskelijafestivaali Close Encountersin visuaalinen ilme keväälle 2011. Ilme luodaan soveltuvaksi niin verkkoon kuin paperille. Festivaalin visuaalisen ilmeen suunnittelun lopputuotteina on lentolehtiset, julisteet, ohjelmalehti, verkkosivut ja klubilogo.

Kirjallisessa osiossa käydään läpi graafiseen suunnitteluun vaikuttavat seikat verk­ko- ja pai­novaatimukset huomioon ottaen. Visuaalisen ilmeen eri osista luodaan yhte­näinen kokonaisuus, joka koostuu tyylistä, väreistä, sommittelusta ja typografiasta.

Lisäksi visuaalisen ilmeen suunnittelua tarkastellaan markkinointiviestinnän näkökulmasta. Festivaalin brändiä kehitetään visuaalisen ilmeen avulla ja markkinointi­viestinnän kanavia nykyaikaistetaan ja monipuolistetaan. Graafisten tuotteiden ja markkinointiviestinnän ideoiden avulla toimeksiantajalle tarjotaan monipuolinen vi­suaalinen pa­ketti, johon lisäksi sisältyy valokuvaus festivaalin aikana.

Opinnäytetyön tarkoituksena on toimia oppaana silloin, kun visuaalista kokonaisuutta suunnitel­laan sekä verkkoon että painoon markkinointiviestintää unohtamatta. Samalla työ kertoo siitä kokemuksesta, kun festivaalille halutaan tarjota muutakin kuin pelkästään visuaalinen ilme. Raportti valottaa monisyisen rupeaman haasteet ja mahdollisuudet alkupalavereista lähtien, suunnittelu­prosessin kautta aina festivaalivii­kkoon asti.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste