Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Nuoria aikuisia koskevat raskauden keskeytyksen välittömät, ehdollistavat ja taustasyyt

Toivanen, Mervi (2011)

 
Avaa tiedosto
Toivanen_Mervi.pdf (241.3Kt)
Lataukset: 


Toivanen, Mervi
Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011100713609
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, mitkä seikat vaikuttavat nuorten äitien päätökseen raskaudenkeskeytyksestä, miten äidit kokivat keskeytyksen ja toimenpiteeseen liittyviä tunteita. Opinnäytetyö on osa Voi hyvin nuori! –hanketta, jonka tarkoitus on parantaa nuorten hyvinvointia.
Tutkimus toteutettiin kvalitatiivisena tutkimuksena. Aineisto kerättiin internetin keskustelupalstan ja lehti-ilmoituksen kautta. Ilmoituksissa pyydettiin kertomaan omasta raskaudenkeskeytyskokemuksesta mahdollisimman laajasti ja tarkasti määrittelemällä tehtävänanto lyhyesti. Vastauksia saatiin yhteensä 7 kappaletta.
Toteutunut ikähaarukka oli 16 – 23 –vuotiaat. Suurin osa vastaajista oli alle 20-vuotiaita, kotona asuvia nuoria. Vastaajista suurin osa oli keskeytyshetkellä toisen asteen oppilaitoksessa ja sen hetkinen parisuhde kuvattiin usein epävakaaksi. Syyksi raskaudenkeskeytyksille kaikissa vastauksissa mainittiin sosiaaliset syyt. Näitä olivat esimerkiksi rahaongelmat, oma kypsymättömyys, urasuuntaisuus tai vanhempien luona asuminen.
Päätös raskaudenkeskeytyksestä kuvattiin vaikeaksi. Kokemukseen vaikutti raskaudenkeskeyttävän oma luonne ja tukiverkoston laatu. Suurimmassa osassa vastauksista koettiin, ettei poikaystävä ollut tarpeeksi vahva käsittelemään raskaudenkeskeytystä tai hän ei ollut kiinnostunut tukeakseen toimenpiteessä. Vahva tukiverkosto koettiin auttavan kokemuksesta selviämisessä ja sen puute koettiin musertavaksi. Myös henkilökunnan negatiivinen suhtautuminen äitiin vaikutti kokemukseen huonontavasti. Tämän tutkimuksen tulokset olivat samansuuntaiset aiempiin tutkimuksiin verrattuna.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste