Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Tulorekisterin käyttöönotto Palkeiden henkilöstöpalveluissa

Hassinen, Carita (2020)

 
Avaa tiedosto
Hassinen_Carita_2020_06_04.pdf (512.0Kt)
Lataukset: 


Hassinen, Carita
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020060416869
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, millaisia vaikutuksia tulorekisterin käyttöönotolla on ollut Palkeiden henkilöstöpalveluiden prosessiin. Lisäksi tutkittiin, miten tulorekisterin käyttöönotto onnistui ja millaisia asioita olisi toivottu tehtävän toisin tulorekisterin käyttöönottoprosessissa. Työ toteutettiin Valtion talous- ja henkilöstöhallinnon palvelukeskuksen eli Palkeiden toimeksiantona.

Tutkimus toteutettiin laadullisella eli kvalitatiivisella tutkimusmenetelmällä sekä tutkimuksessa sovellettiin määrällistä eli kvantitatiivista tutkimusmenetelmää. Tutkimus toteutettiin kyselyllä, jossa oli avoimia sekä kyllä tai ei vastauksia. Kyselyllä selvitettiin, millaisia vaikutuksia tulorekisterin käyttöönotolla on ollut Palkeiden henkilöstöpalveluiden prosessiin. Kysely lähetettiin sähköpostilla Palkeiden Joensuun henkilöstöpalveluiden ryhmille.

Tutkimuksen tuloksena selvisi, että tulorekisteri on lisännyt palkanlaskennan työvaiheisiin tulorekisterisiirrot sekä virheiden korjaamisen tulorekisteristä. Työvaiheita on helpottanut verottajan vuosi-ilmoituksen poistuminen. Myös osa sidosryhmistä käyttää tulorekisterin tietoja, eikä niitä tarvitse ilmoittaa erikseen. Lisäksi tutkimuksella selvisi, että tulorekisterin käyttöönotossa on ollut ongelmia. Käyttöönottoon olisi toivottu aikaisempaa ja parempaa testausta sekä lisäresursseja. Jatkotutkimuksena voisi tutkia, millaisia hyötyjä tulorekisterin käyttöönottomaisesta on eri sidosryhmille.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste