Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Talousrikosten torjuminen tilitoimistoissa

Wallius, Sanni (2020)

 
Avaa tiedosto
Wallius_Sanni_2020_06_10.pdf (690.2Kt)
Lataukset: 


Wallius, Sanni
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020061018236
Tiivistelmä
Talousrikollisuus on taloudelliseen hyötyyn tähtäävää toimintaa. Yleisin talousrikos-tyyppi on verorikokset. Talousrikoksiin liittyviä koulutuksia on saatavilla monipuolisesti esimerkiksi Taloushallintoliitolta, Alma Talentilta ja Eduhouselta.

Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää, millä tavoin tilitoimistoissa pyritään ehkäise-mään ja torjumaan talousrikoksia. Aihe valikoitui osittain sen kiinnostavuuden takia ja osittain myös siksi, että se on ajankohtainen. Teoreettisessa osiossa käsiteltiin tilitoi-mistoalaa yleisesti ja siihen liittyviä haasteita sekä tilitoimistoille suunnattuja koulutuk-sia. Lisäksi käsiteltiin talousrikollisuutta ja talousrikostyyppejä.

Tutkimus toteutettiin kvalitatiivisena eli laadullisena tutkimuksena. Tutkimusaineisto ke-rättiin haastatteluiden avulla. Haastattelut oli suunnattu viidelle pohjoiskarjalaiselle tili-toimistoyrittäjälle. Haastattelussa oli kaksi pääteemaa, talousrikollisuus ja koulutukset.

Tutkimuksen perusteella talousrikollisuutta on havaittu vähän. Tapaukset ovat olleet niin vähämerkityksisiä, että ne on pystytty selvittämään tilitoimiston ja asiakkaan välillä, eikä se ole vaatinut ilmoittamista eteen päin. Osalla haastateltavista oli kokemusta asi-akkaan tekemästä talousrikollisuudesta, mutta tapaukset olivat ilmenneet verotarkas-tuksen kautta. Yksi haastateltavista yrityksistä oli kehittänyt talousrikosten torjumista ja havaitsemista varten riskianalyysin. Tutkimus osoitti, että kaivattaisiin lisää selkeitä oh-jeistuksia siitä, mihin tulisi ilmoittaa havaitessaan talousrikosten tunnusmerkkejä. Kou-lutusten tarpeellisuus jakoi mielipiteitä, mutta yleisesti kaivattiin enemmän esimerkiksi viranomaisohjeita ja tiedotuksia aiheeseen liittyen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste