Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Asiakaslähtöistä kuntoutusta kotiin: Kotiin vietävien palveluiden palvelukonseptin asiakaslähtöinen tuotteistaminen fysioterapian ja kotihoidon yhteistoiminnalle

Hakonen, Tiina (2020)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö YAMK (1.611Mt)
Lataukset: 


Hakonen, Tiina
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020111522875
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö toteutettiin työelämälähtöisenä kehittämishankkeena. Kehittämishankkeen tarkoituksena oli vahvistaa Stella Kotipalvelut Oy:n Lahden kotihoidon ja Stella Fysioterapian yhteistyötä, parantaa tuotteistamisen avulla tuottavuutta ja tehostaa liiketoimintaa sekä mahdollistaa asiakkaiden kotona asumista mahdollisimman pitkään ja sitä kautta lisätä asiakkaiden elämänlaatua. Kehittämishankkeen tavoitteena oli luoda uusi asiakaslähtöinen palvelukonsepti fysioterapian ja kotihoidon yhteistoiminnalle kotiin vietävissä palveluissa asiakaslähtöisen tuotteistamisen avulla. Tämä kehittämishanke oli luonteeltaan tutkimuksellista kehittämistä, jonka teoreettinen viitekehys muodostui tuotteistamisen ja asiakaslähtöisyyden sekä moniammatillisuuden ja kustannusvaikuttavuuden käsitteistä sosiaali- ja terveysalalla.
Kehittämishanke toteutettiin ajalla 16.7.2020–22.9.2020. Kehittämistyöhön osallistui
kotihoidon asiakkaita, hoitajia ja fysioterapeutteja. Kehittämishankkeen lopputuotteena syntyi uusi kotikuntoutuskonsepti KOKU. Uusi palvelukonsepti kehitettiin yhteistoiminnassa workshopeissa, joissa hyödynnettiin ideointipuuta ja service blueprint-työkalua. Kotikuntoutuskonseptin kuvaamisessa käytettiin jäsennystä, jossa eroteltiin
palvelulupaus, palveluprosessi ja resurssit.
Näiden toimien kautta haluttiin luoda palvelukonsepti joka on laadukas ja vaikuttava.
Kehittämishankkeen yhtenä johtavana ajatuksena oli luoda asiakkaille palvelu, joka
kohdistuu asiakkaiden todellisten tarpeiden ja toiveiden lähtökohdista. KOKU-konseptia ei kuitenkaan otettu käyttöön liiketoiminnassa tapahtuneen muutoksen vuoksi ja näin ollen jatkokehittämisehdotuksia ei voida esittää.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste