Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Langattoman lähiverkon optimointi

Valtonen, Tommi (2009)

 
Avaa tiedosto
Valtonen_Tommi.pdf (1.795Mt)
Lataukset: 


Valtonen, Tommi
Lahden ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200905253159
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena on kartoittaa ja optimoida olemassa olevaa langatonta lähiverkkoa. Työ tehdään Päijät-Hämeen koulutuskonsernin vuonna 2008 käyttöönotettuun langattomaan lähiverkkoon. Kartoituksen tavoitteena on luoda kuuluvuuskartat konsernin Intranet-sivuille kun taas optimoinnin tavoitteena on parantaa verkon kuuluvuutta ja käyttäjämääriä.

Langattoman verkon kartoitus on toimenpide, jonka tarkoituksena on osoittaa langattoman verkon ongelmakohtia sekä tuottaa verkosta kuuluvuuskartta. Kartoitus suoritetaan yleensä sitä tarkoitusta varten kehitetyllä ohjelmalla. Kartoitus on käytännössä yksinkertainen mutta aikaa vievä toimenpide. Kartoituksessa mitattava kohde kierretään sopivan päätelaitteen ja mittaohjelman kanssa, samalla kun kuljettu reitti merkitään ohjelmaan.

Optimointi voidaan sen sijaan jakaa useampaan eri vaiheeseen. Tässä työssä keskityttiin lähinnä tukiasemien asennukseen sekä tukiasemien paikkojen siirtämiseen. Näiden lisäksi tutkittiin verkon hallintajärjestelmää ja vieraiden verkkojen vaikutusta konsernin langattomaan lähiverkkoon.

Optimointi voidaan käytännössä suorittaa vasta kun alue on kartoitettu, tämä siitä syystä että kartoitus selvittää verkon toiminnan ja ongelmakohdat. Kartoituksen pohjalta uusien tukiasemien sekä vanhojen siirto on helpompi ja järkevämpi toteuttaa. Optimoinnin kannalta on myös tärkeää tuntea langattoman verkon hallintajärjestelmä, sekä järjestelmään tehtyjen muutosten vaikutus koko verkon toimintaan. Osaksi optimointia voidaan myös laskea muiden verkkojen vaikutus oman verkon toimintaan, erityisesti kanavasuunnittelun kannalta vaikutus on hyvä tuntea.

Työssä saadut tulokset osoittavat sen, kuinka pienillä muutoksilla langattoman lähiverkon kuuluvuutta voidaan parantaa merkittävästi. Työ myös osoitti sen, kuinka hyödyllisiä langattoman verkon kartoitustulokset ovat, kun verkkoa lähdetään optimoimaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste