Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kyselytutkimus Laurean opiskelijoille verkkotenttien toteutuksesta

Laurila, Sakari (2020)

 
Avaa tiedosto
Kyselytutkimus Laurean opiskelijoille verkkotenttien toteutuksesta.pdf (349.2Kt)
Lataukset: 


Laurila, Sakari
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020120826780
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön toimeksiantajana toimi Laurea ammattikorkeakoulun dCELL-yksikkö. Suoritin työharjoitteluni dCELL:ssä ja aihe nousi siellä esille. Opinnäytetyön tavoitteena oli tutkia Laurea ammattikorkeakoulun nykytilannetta verkkotenttien ja proktoroitujen verkkotenttien kohdalla. Tavoitteena ei ollut kehittää nykyisiä toimintatapoja vaan ainoastaan tutkia jo olemassa olevia. Lisäksi tarkoituksena oli selvittää mikä on proktoroitu verkkotentti. Aihe on vielä melko tuore, joten sitä käsitettä haluttiin lähteä avaamaan. Esimerkiksi itselleni kyseinen käsite oli täysin uusi ennen opinnäytetyöaiheen valintaa.

Sähköpostin välityksellä lähetetyllä kyselylomakkeella kysyttiin Laurean opiskelijoilta heidän kokemuksistaan ja mielipiteistään verkkotenteistä ylipäänsä ja lisäksi proktoroiduista verkkotenteistä. Tutkimus toteutettiin käyttäen sekä laadullista että määrällistä tutkimusta, sillä haluttiin saada sekä tilastotietoa, että selviä kokemuksia. Kyselyssä opiskelijat pääsivät avoimesti kertomaan omista kokemuksistaan.

Teoriaosuudessa keskityttiin selvittämään mitä proktorointi on sekä tutustuttiin kahteen eri proktorointipalveluja tarjoavaan yritykseen. Lisäksi käytiin läpi, miten Laureassa oli proktoroidut verkkotentit toteutettu.

Tutkimuksen tuloksissa selvisi, että yleisesti ottaen Laurean opiskelijat suosivat verkkotenttejä tenttimismuotona ennemmin kuin kampustenttejä. Verkkotenteissä kyllä on omat haasteensa, jotka ilmenivät esimerkiksi joillakin kyselyyn vastaajilla suurempana stressinä, sillä jännitettiin verkkoyhteyksien vakautta ja toimivuutta. Toisaalta taas osa vastaajista oli sitä mieltä, että verkkotentit ovat vähemmän stressaavia kuin kampustentit. Tämä johtuu pääasiassa siitä, että verkkotentit voi suorittaa kotona tutussa ja turvallisessa ympäristössä ja hyvin toteutettuna omalla ajallaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste