Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Hoitohenkilöstön työhön sitoutumiseen vaikuttavat tekijät HUS-psykiatrian Hyvinkään linjalla

Hyppönen, Jonna; Virtanen, Jenni (2020)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö - Hyppönen, Virtanen.pdf (388.6Kt)
Lataukset: 


Hyppönen, Jonna
Virtanen, Jenni
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020121428188
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata psykiatrista hoitotyötä tekevien näkemyksiä ja kokemuksia työhön sitoutumiseen vaikuttavista tekijöistä. Tavoitteena oli saada tietoa työhön sitoutumiseen vaikuttavista tekijöistä ja selvittää mitkä asiat tekevät hyvän työpaikan. Opinnäytetyö toteutettiin HUS-psykiatrian Hyvinkään linjalle ja yhteishenkilönä toimi ylihoitaja. Opinnäytetyön tehtävänä oli vastata seuraaviin kysymyksiin: millaisia näkemyksiä hoitohenkilöstöllä on HUS-psykiatrian Hyvinkään linjalla työhön sitoutumisesta, millaisia kokemuksia hoitohenkilöstöllä on HUS-psykiatrian Hyvinkään linjalla työhön sitoutumiseen vaikuttavista edistävistä tekijöistä, millaisia kokemuksia hoitohenkilöstöllä on HUS-psykiatrian Hyvinkään linjalla työhön sitoutumiseen vaikuttavista estävistä tekijöistä sekä millaisia kokemuksia tai näkemyksiä hoitohenkilöstöllä on johtamisen vaikutuksesta työhön sitoutumiseen.

Opinnäytetyön tilaaja hyödyntää opinnäytetyössä kerättyä tietoa edistämään työntekijöiden sitoutumista työpaikkaan. Opinnäytetyö toteutettiin laadullisella tutkimusmenetelmällä, ja aineisto kerättiin teemahaastattelemalla alalla työskentelevää hoitohenkilöstöä. Aineisto analysoitiin aineistolähtöisellä sisällönanalyysillä.

Tuloksista ilmeni, että tärkeimmäksi sitouttamista edistäväksi tekijäksi työntekijät kokivat selvästi työyhteisön työilmapiirin. Lisäksi työntekijät arvostivat ajankohtaisia koulutuksia ja mahdollisuutta työnkiertoon. Esille nousi myös johtamisen tärkeys ja esimiehen joustavuus, oikeudenmukaisuus ja luotettavuus. Työhön sitoutumista heikentäviä tekijöitä olivat ison organisaation jäykkyys sekä liika kiire.

Kehittämisehdotuksina työpaikalle on, että yksikössä pyrittäisiin yhteisiin tavoitteisiin ja päämääriin, ylemmältä johdolta tulevia ohjeita muokataan työyksikköön sopiviksi yhdessä työntekijöiden ja esimiesten kanssa sekä pidetään yllä hyvää työilmapiiriä työnohjauksien ja tiimipalaverien avulla.

Avainsanat: Työhön sitoutuminen, johtaminen, hoitohenkilöstö
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste