Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Nuorille räätälöity koulutustapahtuma, Tervetuloa baariin!

Tähtinen, Miikka (2011)

 
Avaa tiedosto
Tahtinen_Miikka.pdf (389.1Kt)
Lataukset: 


Tähtinen, Miikka
Lahden ammattikorkeakoulu
2011
Creative Commons License
Creative Commons Attribution 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011120917839
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö käsittelee asiakaspalvelun haasteita asiakaspalvelijan näkö-kulmasta ja erityisesti yökerhossa työskentelevän ammattilaisen näkökulmasta. Loppu tulema on luoda suunnitelma koulutustapahtumalle, jonka kohderyhmänä ovat lukiota käyvät täysi-ikäisyyttä lähestyvät nuoret. Opinnäytetyön toiminnalli-sena osana suunniteltua tapahtumaa ei ole tarkoitus toteuttaa työn osana.

Tehtäväni on laittaa oman ammattitaitoni peliin kertomalla omat kokemukseni asiakaspalvelusta ja sen haasteista. Haasteet ja ongelmat joita minä ja kollegani olemme kohdanneet työssämme. Ongelmat ja tilanteet valjastan tapahtuman sisäl-töön. Pohjustan työni tutkimalla suomalaisten juomakulttuuria, sen kehittymistä ja eri toteen, sen vaikutusta yökerhojen toimintaan. Tutkin myös saatavilla olevia tietoja nuorten 18- 30 vuotiaiden aikuisten, alkoholin juomisen syitä ja tarkoitus-periä

Pohdin työssäni, miksi joillain nuorilla asiakkailla tuntuu olevan niin haastavaa käyttäytyä yökerhoissa asiallisesti. Asiakkaiden tulisi käyttäytyä niin itseään, kuin muita asiakkaita ja henkilökuntaa huomioiden ja kunnioittaen. Voisi luulla, että tavoitteena olisi kaikilla asiakkailla sama: viihtyminen. Paneudun työssäni nuorison ja nuorten aikuisten käytös- ja käyttäytymistottumuksiin ja näistä johtuviin ongelmiin yökerhossa. Tavoitteena opinnäytetyössäni on, että jos yksikin nuori muuttaa käytöstään käytyään tai kuultuaan järjestämästäni tapahtumasta ja muut-taa käyttäytymistään. Olen onnistunut työssäni.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste