Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Patenttivalvonta IP-alalla : tunnista toimijat ja omat prosessit

Ojanen, Heli (2021)

Avaa tiedosto
Opinnäytetyö (2.394Mt)
Lataukset: 


Ojanen, Heli
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202102072017
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli kehittää yrityksen käyttöön patenttivalvonnan työkalu sekä määritellä sille toimintaprosessi. Opinnäytetyö keskittyi julkisen käyttäjäryhmän tarpeisiin ja niiden pohjalta käyttäjäportaalin sisällön toiminnallisuuksien selvittämiseen. Tutkimusongelmana oli selvittää mistä osa-alueista patenttivalvonnan toimintaprosessi koostuu ja kartoittaa eri käyttäjien roolit prosessissa. Päämääränä oli saada käyttöön uusi toimintapa, joka tarjoaa henkilöstölle tietoa strukturoidussa muodossa oman patenttiportfolion sisällöstä ja tarjota työväline tiedonhakuun ja hakutuloksien analysointiin. Tarkoituksena oli aktivoida sisäistä keskustelua ja tiedonvaihtoa eri sidosryhmien välillä patentoinnin aihealueesta, tuomalla patenttisalkun sisältöä yrityksen sisällä avoimesti esille.

Teoriataustan muodostivat voimassa oleva kansallinen patenttilainsäädäntö, kansainväliset sopimukset ja patentoinnin hakemusprosessi. Käytettävä lähdeaineisto toimi kehitystyössä selkiyttämässä patenttivalvonnan tiedonhaun eri tehtävä alueilta. Aihetta lähestyttiin patentinhakijan näkökulmasta, joka nosti esille käytännön haasteet ja kehitystoiveet käytännön toiminnoissa. Opinnäytetyön kehittämisprossissa käytettiin Tuplatimantti-mallia, jossa hyödynnettiin palvelumuotoilun menetelmistä asiakaspolkua ja palveludiagrammia. Käyttäjälähtöinen ajattelumalli antoi mahdollisuuden asettua käyttäjänrooliin työvälineen toimintojen testaamisessa.

Työn lopputuloksena muodostui yhteinen näkemys patenttivalvonnan toimintaprosessista. Patenttivalvonta työkalu otettiin yrityksessä käyttöön marraskuussa 2020. Työväline toimii alustana tiedon jakamisessa, tiedonhaussa ja tiedon analysoinnin apuvälineenä. Patenttivalvonnan prosessin kehittäminen käyttäjälähtöisesti vaatii palautteiden keräämistä ja tunnistaa käyttäjien tarpeet palvelun käytössä. Patenttivalvonnan erilaiset taustat asettavat vaatimuksia palvelun käyttöön, jotta se olisi monipuolinen työväline palvelemaan yrityksen sisäistä henkilöstöä, avainhenkilöitä ja liiketoiminnastavastaavia. Johtopäätöksenä nousi esille patentoinnin toimintaympäristön ymmärtäminen, koska aihealue on hyvin laaja. Hakutuloksien syvällisempi analysointi vaatii saumattoman yhteistyön loppukäyttäjän ja patentointialan ammattilaisen välille. Itse patenttivalvonnan työkalun ja hakukriteereiden käytössä voidaan tarvita tukea ja lisäohjeistusta. Toimintaprosessia ja työkalua tullaan aktiivisesti yrityksessä kehittämään eteenpäin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste