Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Master Datan –hallintajärjestelmän vaatimusten konseptointi: Case Onninen Oy

Korhonen, Simo (2012)

 
Avaa tiedosto
Korhonen_Simo.pdf (1.066Mt)
Lataukset: 


Korhonen, Simo
Laurea-ammattikorkeakoulu
2012
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201201111245
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena on konseptoida Onnisen Master Datan -hallintajärjestelmälle (engl. Master Data Management Solution, MDM Solution) asetetut vaatimukset. Pyrkimyksenä on kehittää Master Datan -hallintajärjestelmää entistä tehokkaammaksi ja hyödyllisemmäksi Onnisen liiketoimintaa tukevaksi ratkaisuksi. Opinnäytetyön pyrkimyksenä on myös pohtia, miten Onninen hyötyy uuden järjestelmän käyttöönotosta. Lisäksi opinnäytetyössä selvitettiin, miten konseptointia voidaan kehittää tulevaisuudessa.

Opinnäytetyön tutkimusmenetelmänä hyödynnettiin kvalitatiivista tutkimusmenetelmää ja tuloksia analysoitiin teemahaastattelulomakkeiden perusteella. Tarkoituksena oli testata konseptoinnin arvioinnin avulla, onko konseptointi laadukas ja tarpeeksi kattava sisältääkseen kaikki Master Datan -hallintajärjestelmälle määritellyt vaatimukset.

Tulosten perusteella voidaan todeta, että konseptointiin oltiin tyytyväisiä ja lisäksi sen laatu täytti asetetut tarpeet. Haastatteluista ilmeni, että Master Datan –hallintajärjestelmän konseptoinnin kehittäminen on tärkeää myös tulevaisuudessa. Master Datan –hallintajärjestelmän kehittämiselle syntyy tarvetta tulevaisuudessa, kun järjestelmään tullaan lisäämään asiakas- ja toimittajarajapinnat. Järjestelmän tulee tällöin kyetä käsittelemään entistä suurempaa käyttäjäryhmää.

Kehittämisehdotuksiksi konseptoinnissa saatiin teknisten ratkaisujen vaatimusten tarkennus, tietokantojen synkronoinnin määritteleminen, Master Datan selaamisen ja raportoinnin toiminnallisuuksien tarkennus, toimittaja- ja asiakasrajapintoihin laajennuksen määritteleminen sekä vaatimusten tarkennus sekä yksittäisen että usean tuotteen käsittelyssä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste