Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

SUUNNITELLUN KUNNOSSAPITOJÄRJESTELMÄN KÄYTTÖMAHDOLLISUUKSIEN KARTOITTAMINEN ARCTIA SHIPPING OY:SSÄ

Suominen, Tomi (2012)

 
Avaa tiedosto
Suominen_Tomi.pdf (714.3Kt)
Lataukset: 


Suominen, Tomi
Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201204265214
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ

KYMENLAAKSON AMMATTIKORKEAKOULU
Merenkulun koulutusohjelma

SUOMINEN, TOMI

Suunnitellun kunnossapitojärjestelmän käyttömahdollisuuksien kartoittaminen Arctia Shipping Oy:ssä

Opinnäytetyö 35 sivua + 6 liitesivua

Työn ohjaaja Lehtori Ari Helle

Toimeksiantaja Arctia Services Oy

Maaliskuu 2012

Avainsanat PMS, CBM, Amos, kunnossapito, management, jäänmurtajat

Arctia Shipping hankki noin viisi vuotta sitten kaikille konventionaalisille jäänmurtajilleen ennakkohuollon hallintaohjelmaksi Amoksen, jonka avulla aluksen PMS-järjestelmän eli aluksen kunnossapitojärjestelmän hallinta hoidetaan. Opinnäytetyön aiheena on selvittää tämän PMS-järjestelmän käyttömahdollisuuksia varustamossa. Opinnäytetyön tavoitteena oli saavuttaa kaikilla aluksilla toimiva yhtenäinen järjestelmä, jota käytetään tehokkaasti hyödyksi. Koska Amos on uusi ohjelma aluksilla, sen käytössä on vielä paljon eroja alusten välillä.

Tutkimus suoritettiin kahden viikon mittaisina jaksoina ohjatun harjoittelun yhteydessä kaikilla Arctian konventionaalisilla jäänmurtajilla 17.10.2011 – 23.12.2011. Harjoittelun aikana Amoksen käyttöä aluksilla tutkittiin sekä haastateltiin sen käytöstä vastaavia konemestareita ja konepäälliköitä. Lisäksi Amoksen käyttöä Arctian aluksilla verrattiin toisen varustamon Amoksen käyttöön, jossa se on ollut jo pitkään pääkäyttöjärjestelmänä kunnossapidossa. Tuloksena saatiin parannus- ja kehitysehdotuksia, joiden avulla ohjelmiston käyttöä voidaan varustamossa tehostaa.

Kunnossapitojärjestelmän tehokas käyttö on nykyisin välttämätöntä kaikissa aluksissa. Turvallisuusjohtamisjärjestelmä vaatii sen käyttöä ja valvontaa aluksilla. Tämän vuoksi on tärkeää, että kunnossapitojärjestelmän yhtenäistä ja tehokasta käyttöä parannetaan, jolloin varustamon on helpompi seurata laatimansa kunnossapitopolitiikan toteuttamista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste