Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Lauluasennon hallinta ja venyttely : Opasvihko kuorolaisille venyttelyyn

Alakopsa, Nina (2012)

 
Avaa tiedosto
Alakopsa_Nina.pdf (1.379Mt)
Lataukset: 


Alakopsa, Nina
Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201204285467
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tehtävä oli luoda ohjekooste lauluasennosta, sen vaikutuksista laulamiseen sekä valita äänenavaukseen harjoitteita, jotka edesauttavat laulu-asennon ylläpitoa. Opinnäytetyö on tarkoitettu kuorolaisten itsenäiseen harjoit-teluun kehittämään heidän tietoaan lauluasennosta ja sen tiedostamisesta.

Opinnäytetyö oli toiminnallinen ja sen menetelmiksi valittiin kirjallisuuskatsaus sekä tuotosmuodoksi opasvihko. Kirjallisuuskatsauksen perusteella muodostettu teoreettinen viitekehys koostuu laulamisen, lauluasennon, venyttelyn ja äänenavauksen vaikutuksista kehossa sekä näiden huomiotta jättämisestä johtuvista ääniongelmista. Tuotos on laulajan opasvihko lauluasennosta, äänen avauksesta ja venyttelystä. Vihko täyttää toimeksiannon vaatimukset käytännöllisestä, mukana kannettavasta ohjeesta äänenavaukseen.

Tuotos on 14-sivuinen äänenavaus-, lauluasento- ja venyttelyopasvihko. Viite-kehyksen mukaan valitut harjoitteet on havainnollistettu kirjallisesti ja kuvallisesti. Vihkon alkuosa on tiivistettyä teoriatietoa lauluasennosta, ääniongelmista ja venyttelystä. Harjoiteosio on jaoteltu neljään eri osaan, jotka koostuvat lämmittelevistä liikkeistä, venyttävistä kaularangan liikkeistä sekä lauluasennon mukaan seisten ja istuen laulamiseen valmistavista venyttelyistä. Opinnäytetyön jatkotutkimusmahdollisuuksia olisivat laulamisen moniammatillinen tutkiminen, sen sijoittuminen ICF:ään, MET-määrittely sekä laulajan harjoittelu fysioterapian keinoin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste