Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Maudsleyn mallin käyttö lasten syömishäiriöiden hoidossa: kuvaileva kirjallisuuskatsaus

Nenonen, Miretta (2021)

 
Avaa tiedosto
Nenonen_Miretta_2021_02_19.pdf (394.6Kt)
Lataukset: 


Nenonen, Miretta
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202102192494
Tiivistelmä
Syömishäiriöt ovat mielenterveyden häiriöitä, joita pidetään usein teini-ikäisten tyttöjen sairauksina, mutta anoreksia nervosaan sairastuvien lasten määrä vaikuttaisi olevan kasvussa ja sairastuneet ovat yhä nuorempia. Perinteisesti syömishäiriöitä on hoidettu esimerkiksi psykoterapialla, mutta Maudsleyn malliksi kutsutun uuden perhepohjaisen hoidon mallin on havaittu olevan tehokas hoitomuoto.

Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli kerätä Maudsleyn mallin käytöstä luotettavaa tutkimustietoa, jota hoitoalan ammattilaiset voivat hyödyntää hoitaessaan syömishäiriöihin sairastuneita lapsia. Työ toteutettiin kuvailevana kirjallisuuskatsauksena. Työn toimeksiantajana toimi Pohjois-Karjalan keskussairaalan lastenpsykiatrian poliklinikka. Aineisto kerättiin toteuttamalla laaja tiedonhaku eri tieteellisiin tietokantoihin. Aineisto analysoitiin induktiivisella sisällönanalyysilla ja sen pohjalta luotiin raportti.

Opinnäytetyön tuloksista havaittiin, että vaikka Maudsleyn malli on todettu toimivaksi hoitomuodoksi anoreksia nervosan hoidossa, sen käytössä on omat haasteensa. Malli on muun muassa koettu perhettä ja ammattilaisia kuormittavaksi ja keskittyvän liikaa painon palauttamiseen. Mallin käytöstä tarvittaisiin yhä lisää tutkimustietoa, etenkin sen käytöstä nimenomaan lasten sekä bulimia nervosan hoidossa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste