Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Maahanmuuttajaäitien sosiaalisen kotoutumisen tukeminen viikonloppuleireillä

Silvennoinen, Ann-Mari (2012)

 
Avaa tiedosto
Silvennoinen_Ann-Mari.pdf (2.606Mt)
Lataukset: 


Silvennoinen, Ann-Mari
Laurea-ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012060511654
Tiivistelmä
Opinnäytetyössäni selvitin Parasta lapsille ry:n miten viikonlopputoiminnan perheryhmän viikonloppuleirit tukevat maahanmuuttajaäitien sosiaalista kotoutumista. Opinnäytetyöni oli toiminnallinen. Toiminta toteutettiin syksyn 2010 aikana, jolloin järjestettiin kolme viikonloppuleiriä kurssikeskus Högsandissa, johon samat perheet ja vapaaehtoiset osallistuivat. Aineiston keräsin oman osallistuvan havainnoinnin ja oppimispäiväkirjan sekä äitien ja vapaaehtoisten ohjaajien palauteiden avulla. Jokaista leiriä havainnoi yksi vapaaehtoinen.

Päätavoitteena oli kehittää leiritoimintaa tuomalla siihen mukaan luovia toiminnallisia työskentelymenetelmiä, jotka lisäävät ja vahvistavat maahanmuuttajaäitien vuorovaikutussuhteita. Kielitaito liittyy vahvasti vuorovaikutukseen, joten kiinnitän huomioon myös sen vahvistumisen. Opinnäytetyön alatavoitteena oli lisätä tietämystä leirien vaikuttavuudesta ja antaa Parasta Lapsille ry:lle tietoa, jonka avulla se voi jatkossa kehittää leiritoimintaansa.

Saadun aineiston perusteella voidaan todeta, että äitien vuorovaikutussuhteiden lisäämisen ja vahvistamisen tavoite toteutui melko hyvin. On vaikea arvioida missä määrin tavoite toteutui luovien menetelmien ansiosta ja missä määrin koko leirin toiminnan ansiosta. Tuloksista ilmeni, että luovat toiminnalliset menetelmät edesauttoivat äitien vuorovaikutussuhteiden lisääntymistä ja vahvistumista. Toimintaan osallistuminen toi äidit yhteen, jota kautta he sosiaalistuivat.

Itse leirit mahdollistivat toisten äitien tapaamisen. Äitien keskenään käymät keskustelut lisäsivät sosiaalista vuorovaikutusta äitien välillä, jonka voidaan katsoa lisäävän ja vahvistavan äitien vuorovaikutussuhteita. Koska sosiaalisten suhteiden luominen kantaväestön edustajiin sekä toisiin maahanmuuttajiin on yksi sosiaalisen kotoutumisen ulottuvuuksista, voidaan todeta viikonloppuleireillä olevan positiivista vaikutusta äitien sosiaaliseen kotoutumiseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste