Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sosionomi ja kriisityön osaaminen : kohtaavatko tutkinto ja tarpeet?

Oja, Piia (2012)

 
Avaa tiedosto
Oja_Piia.pdf (256.6Kt)
Lataukset: 


Oja, Piia
Laurea-ammattikorkeakoulu
2012
Creative Commons License
Creative Commons Attribution 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012052810124
Tiivistelmä
Sosionomin (AMK) kompetenssien tulisi vastata mahdollisimman hyvin työelämän asettamiin vaatimuksiin. Tässä tutkimuksessa tarkastelen kuinka hyvin sosionomi (AMK) tutkinnon sisältö tunnetaan, ja miten siihen suhtaudutaan Suomen Mielenterveysseuran kriisikeskusverkoston kriisityöntekijöiden keskuudessa. Selvitin myös sosionomin kompetenssien vastaavuutta kriisityössä vaadittavaan osaamiseen vertailemalla sosionomin (AMK) yleisten kompetenssien vastaavuutta kriisityöntekijöiden osaamisvaatimuksiin selvittämällä vastaajien tietoisuutta tutkinnosta ja asenteita sitä kohtaan. Teoreettisena viitekehyksenä toimivat sosionomin (AMK) tutkinnon ja kriisityön analyysi. Tutkimuksen toteutin triangulaationa käyttämällä sekä kvalitatiivisia että kvantitatiivisia menetelmiä sisäkkäin ja rinnakkain tutkimuksen tiedonkeruu ja analyysivaiheessa.

Tutkimustuloksien mukaan sosionomin (AMK) tutkinnonsisältö on kriisityötä tekeville melko epäselvä ja asenteet tutkintoa kohtaan ovat lähes neutraaleja. Ammattikorkeakoulupohjaisen tutkinnon sisältöä tärkeämpänä pidettiin sen jälkeen hankittua osaamista. Sosionomin kompetensseista tärkeimmiksi kriisityössä nähtiin asiakastyön osaaminen ja eettinen osaaminen. Palvelujärjestelmä osaamisessa tärkeimpänä pidettiin palvelujärjestelmän tuntemusta ja palveluohjausta. Kriittisen ja osallistavan yhteiskuntaosaamisen merkitys kriisityössä jakoi vastanneiden mielipiteet tarpeellisuudessaan. Tutkimuksellista kehittämisosaamista tarvitaan hanke- ja projektityössä ajoittain ja jatkuvasti muutoksiin sopeutumisessa ja tiedon hankkimisessa ja hyödyntämisessä kriisityössä. Johtamisosaamisella on merkitystä toimittaessa kriisityön esimiestehtävissä, joihin sosionomin johtamisosaamisen kompetenssi nähtiin sellaisenaan riittämättömäksi.

Kriisityöntekijät pitävät työntekijän persoonallisia ominaisuuksia tärkeinä työssä jaksamisen ja työssä onnistumisen kannalta. Kriisityöntekijänä toimimiseen ei aineiston mukaan riitä pelkkä ammattikorkeakoulutus, ja sosionomilta vaaditaan sosiaalisen osaamisen ohella erityisesti terapeuttista osaamista. Kehittämisehdotuksien mukaan sosionomin kriisityön- ja terapeuttista osaamista pitäisi lisätä entisestään, jos sosionomien työpanos kriisityössä halutaan hyödyntää tulevaisuudessa tehokkaammin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste