Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Myyntityön haasteet finanssialalla

Niittyjoki, Henna (2012)

 
Avaa tiedosto
Niittyjoki_Henna.pdf (912.9Kt)
Lataukset: 


Niittyjoki, Henna
Laurea-ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012052810357
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni tarkoituksena on selvittää, mitkä ovat haastavimpia myyjien kohtaamia tilanteita myyntineuvottelun eri vaiheissa. Myyjien tunnistaessa haasteet myyntityössä, he myös pystyvät paremmin työstämään ja kehittämään itseään vaikeissa tilanteissa. Tavoitteena on tehostaa myyntitilanteita ja auttaa myyjiä selviytymään päivittäisessä työssään. Opinnäytetyön teoreettisen viitekehyksen ja kohdeyrityksessä tehdyn kyselyn avulla muodostui opas myynnin hankalia tilanteita varten. Oppaassa on kyselyn pohjalta kiteytetty myyntityössä toimivien henkilöiden vaikeimmiksi koetut myyntitilanteet ja ratkaisut näihin.

Työn teoreettinen viitekehys käsittelee myyntineuvottelun vaiheita sekä myynti- ja kysymys-tekniikkaa. Myyntitekniikkaan sisältyy sanaton ja sanallinen viestintä sekä myönteiset että kielletyt ilmaukset esimerkkeineen. Lisäksi työssä on esitelty hankalia myynti- ja asiakaspalvelutilanteita ja ratkaisuja, kuinka näissä tilanteissa tulee toimia. Kysymystekniikka- kohdassa selvitetään, minkälaisia kysymyksiä myyjän kannattaa tehdä myyntineuvottelun aikana.

Opinnäytetyön empiirinen osuus suoritettiin keväällä 2012 kvalitatiivisena tutkimuksena. Kvalitatiivisen tutkimusotteen avulla saatiin kerättyä haastateltavien omakohtaisia kokemuksia ja näkemyksiä myyntityöstä. Lähetin kyselylomakkeen kohdeyrityksen myyntityössä toimiville henkilöille ja lisäksi haastattelin kasvotusten yhteensä viittä henkilöä. Kyselyyn vastasi yhteensä kahdeksantoista myyntityössä toimivaa henkilöä.

Tutkimustuloksista selviää, että hankalimmat myyntineuvottelun vaiheet olivat yhteydenotto, argumentointi ja päätöksen saaminen. Puolestaan helpoimpia myyntineuvottelun vaiheita olivat valmistautuminen, myyntikeskustelun avaus ja asiakkaan kartoitus. Kyselyn pohjalta kävi ilmi, että sanallinen ja sanaton viestintä koetaan joskus vaikeana ja suurin osa myyntityötä tekevistä henkilöistä kiinnittää huomiota sanavalintoihinsa. Vastauksien pohjalta tehtiin ”Myynnin opas”. Oppaassa on tietoa vaikeiksi koettujen tilanteiden varalle.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste