Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Triage-hoitajien kokemuksia toimipaikkakoulutuksesta päivystyspoliklinikalla

Kuusela, Päivi; Mäki, Kaarina (2012)

 
Avaa tiedosto
Kuusela_Paivi_Maki_Kaarina.pdf (818.5Kt)
Lataukset: 


Kuusela, Päivi
Mäki, Kaarina
Lahden ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012092113794
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, millaisia kokemuksia Päijät-Hämeen keskussairaalan päivystyspoliklinikan triage-hoitajilla on heidän saamastaan toimipaikkakoulutuksesta ja minkälaista koulutusta he toivoisivat. Opinnäytetyö oli hankkeistettu ja se tehtiin yhteistyössä Päijät-Hämeen keskussairaalan päivystys-poliklinikan kanssa. Opinnäytetyön tavoitteena oli kehittää triage-hoitajien ammatillista osaamista ja luoda perusta triage-hoitajien uudelle toimipaikkakoulutukselle. Opinnäytetyö toteutettiin määrällisenä tutkimuksena. Tutkimusaineisto kerättiin kyselylomakkeella, joka sisälsi sekä strukturoituja että avoimia kysymyksiä. Aineisto analysoinnissa käytettiin triangulaatiota eli sekä määrällisen että laadullisen tutkimuksen analysointimenetelmiä.

Tutkimuskysymykset olivat: Millaiseksi triage-hoitajat kokevat saamansa toimi-paikkakoulutuksen? Minkälaista koulutusta triage-hoitajat haluaisivat mahdollisesti saada?

Tulokset osoittivat, että triage-hoitajat kokevat tämän hetkisen toimipaikkakoulutuksensa riittämättömäksi ja he toivoisivat lisää sekä alueellista että valtakunnallista koulutusta. Valtakunnallisella tasolla triage-hoitajat toivoivat triage-hoitajien verkostoitumista ja alueellisella tasolla yhtenäisiä hoitokäytäntöjä. Triage-hoitajat kokivat tärkeäksi yhteispalaverit ja vertaistuen triage-hoitajien kesken. Mielenterveys- ja päihdepotilaiden hoitotyöhön toivottiin lisäkoulutusta. Opinnäytetyön tuloksia on tarkoitus hyödyntää Päijät-Hämeen yhteispäivystyskeskuksen toiminnassa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste