Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

IBD-SAIRAUKSIA SAIRASTAVIEN NUORTEN SITOUTUMINEN LÄÄKEHOITOON

Turunen, Elisa (2021)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö_theseus.pdf (870.9Kt)
Lataukset: 


Turunen, Elisa
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202105199389
Tiivistelmä
IBD:tä, eli tulehduksellisia suolistosairauksia sairastaa Suomessa noin 50 000 ihmistä ja vuosittain jopa 2000 suomalaista saa joko Crohnin taudin tai colitis ulcerosa -diagnoosin. Erityisesti lasten ja nuorten IBD-sairaudet ovat yleistymässä. Tulehdukselliset suolistosairaudet ovat autoimmuunisairauksia, parantavaa hoitoa ei ole. IBD-sairauksien oireita hoidetaan päänsääntöisesti lääkkeellisin keinoin, mutta myös leikkaushoito on mahdollista. Lääkehoito on yleensä elinikäinen. Oireettomuus ei ole syy lääkkeen lopettamiselle.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, miten IBD-sairauksia sairastavat nuoret sitoutuvat lääkehoitoonsa. Toimeksiantaja voi hyödyntää tuloksia oman vertaistuen toiminnan kehittämisessä. Opinnäytetyössä tutkittiin, missä määrin nuoret sitoutuvat lääkehoitoonsa ja mitkä asiat vaikuttavat lääkehoitoon sitoutumisessa. Tutkimus toteutettiin kvantitatiivisena tutkimuksena. Sähköinen kyselylomake toimi aineiston keruuna ja kohderyhmänä oli 15–25-vuotiaat nuoret, joilla oli säännöllinen lääkitys käytössä Crohnin taudin, colitis ulcerosan tai välimuotoisen koliitin hoitoon. Aineiston keruu toteutettiin maaliskuussa 2021 ja kyselyn vastaajille annettiin kaksi viikkoa vastata sähköiseen kyselylomakkeeseen. Tutkimukseen osallistui 31 nuorta.

Tutkimustulosten perusteella valtaosa vastanneista 55 % (n=17) ottaa lääkkeensä säännöllisesti ohjeiden mukaan ja loput 45 % (n=14) vastanneista sitoutuivat lääkehoitoonsa vaihdellen. Ne 14, jotka eivät käyttäneet lääkkeitä säännöllisesti, vastasivat vielä lisäkysymykseen: 93 % vastanneista (n=13) yksinkertaisesti unohtivat ottaa lääkkeensä, mikä laski heidän sitoutumistaan lääkehoitoon. Jatkokehitysideana voisi toimia samanlainen tutkimus viiden tai kymmenen vuoden päästä. Tutkimus voitaisiin toteuttaa myös aikuisille tai vanhemmille diagnoosin saaneille.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste