Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Biokaasun tuotantopotentiaali Keravan ja Sipoon alueella : selvitys raaka-aineiden saatavuudesta ja hyödynnettävyydestä biokaasun tuotannossa

Immonen, Soile (2021)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö_kevät2021_Biokaasun tuotantopotentiaali Keravan ja Sipoon alueella - Selvitys raaka-aineiden saatavuudesta ja hyödynnettävyydestä biokaasun tuotannossa.pdf (1.698Mt)
Lataukset: 


Immonen, Soile
2021
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021052812209
Tiivistelmä
Työn tarkoituksena oli selvittää raaka-aineiden saatavuutta biokaasun tuotantoon Keravan ja Sipoon alueelta sekä näiden hyödynnettävyyttä. Työn taustana oli opinnäytetyöntekijän ja toimeksiantajan yhteinen mielenkiinto selvittää biokaasun tuotantopotentiaalia alueella. Toimeksiantajana toimi Keravan Energia Oy. Tutkimusongelmaksi muodostui raaka-aineiden saatavuus alueelta.

Merkittävimpänä tiedonkeruumenetelmänä toimi kyselytutkimus, jolla kartoitettiin raaka-aineiden saatavuutta alueelta. Muita käytettyjä menetelmiä olivat erilaiset sähköiset ja kirjalliset materiaalit. Energia-alalla lainsäädäntö on tärkeää, joten se on myös huomioitu työssä.

Teoriaosuudessa käsitellään yleisellä tasolla biokaasua, biomassojen käsittelymenetelmiä, biokaasun tuotannon vaiheita, puhdistusta ja jalostusprosesseja, erilaisten biomassojen soveltuvuutta biokaasun tuotantoon sekä biomassojen metaanintuottopotentiaaleja (biokaasun energiasisältö). Työn lopussa käydään läpi tutkimuksen tuloksia samalla niitä tarkastellen. Lisäksi tarkastellaan mahdollisen laitoksen teknistaloudellista edellytystä ja eri tekijöiden vaikutusta biokaasutoimialaan pohditaan PESTEL-analyysillä.

Tutkimuksen tulokset osoittavat, että tällä hetkellä erilaisia biomassoja olisi alueelta saatavissa vuodessa noin 1 500 tonnia, jonka teoreettinen metaanintuottopotentiaali on keskimäärin 760 MWh. Potentiaali todettiin realistiseksi. Tarvittavia jatkotutkimuksia ovat muun muassa biomassojen koostumuksen selvittäminen, laitoksen sijainti ja kannattavuus.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste