Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
  • Julkaisut
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
  • Julkaisut
  • Näytä viite

Näkymiä koulutuksen tulevaisuuksiin – Etelä-Savo 2035. Delfoi-raportti: Koulutustoimijoiden paneeli

Viljakainen, Kati; Tikkanen, Jukka (2021)

 
Avaa tiedosto
URNISBN9789523443860.pdf (2.476Mt)
Lataukset: 


Viljakainen, Kati
Tikkanen, Jukka
Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:ISBN:978-952-344-386-0
Tiivistelmä
Koulutusportti – Etelä-Savon veto- ja pitovoiman vahvistaminen koulutusmaakuntana -hankkeessa hyödynnetään ennakointia, jotta ymmärrys koulutuksen tulevaisuudesta kasvaa ja siihen vaikuttavia tekijöitä tunnistetaan paremmin. Esimerkiksi väestönrakenteen muutos, monipaikkaisuus ja digitaalisuus muovaavat koulutustarpeita, ja eteläsavolaisten koulutusverkostojen työ on muutoksessa. Jatkon kannalta on olennaista ennakoida suurten muutosten vaikutuksia koulutuksen järjestämiseen ja opiskelijoiden tarpeisiin, mutta myös ymmärtää heikkoja signaaleja, jotka voivat kääntää tulevaa suuntaa vahvistuessaan. Tilastojen ja lukujen ohessa on paikkansa myös laadullisella näkemystiedolla, jota Koulutusportissa pyritään vahvistamaan Delfoi-menetelmää hyödyntäen.

Koulutusportti-hankkeen tavoitteena on luoda vahva pohja Etelä-Savon koulutustoimijoiden yhteistyölle, jotta koulutuspolkuja voidaan suunnitella yhdessä jatkossakin. Koulutusportin ensimmäisessä Delfoissa koulutusasiantuntijat pääsivät hahmottelemaan yhteistyön pohjaksi koulutusta vuonna 2035. Koulutusportin syksyllä 2021 tehtävässä toisessa Delfoissa haastetaan vuoropuheluun myös yrittäjät sidosryhmineen.
Kokoelmat
  • Julkaisut
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste