Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Orimattilan alakoulun 5.-6. -luokkalaisten lasten vapaa-ajan liikuntaan liittyviä toiveita : "Olisi kivaa, jos.."

Grönlund-Läderach, Minna; Salonen, Satu (2012)

 
Avaa tiedosto
Gronlund-Laderach_Minna_Salonen_Satu.pdf (322.0Kt)
Lataukset: 


Grönlund-Läderach, Minna
Salonen, Satu
Lahden ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012120618583
Tiivistelmä
Lapsena herätelty liikuntakipinä, liikuntaan kannustaminen ja liikunnallisen elämäntavan omaksuminen ovat useiden tutkimusten valossa suoraan yhteydessä sekä terveisiin ikävuosiin että terveystoimen kustannuksiin. Kulttuuri on muuttunut viimeisten vuosikymmenien aikana eivätkä vanhat perinteiset liikuntalajit enää ole osa kaikkien lasten päivittäistä luontaista liikkumista. Taataksemme lapsillemme ja lapsenlapsillemme aktiivisen ja terveen elämän tulee heitä kuunnella aktiivisina toimijoina yhteiskunnassamme.

Tutkielman kohderyhmänä ja aktiivisena osallistujana on Orimattilan kaupungin 5.-6. -luokkalaisia poikia ja tyttöjä, yhteensä 60 lasta. Lapsilta haluttiin tietoa liikunnallisista haaveista sekä toiveista suoraan heidän kertomanaan. Tämä opinnäytetyö on valmiista aineistosta sisällönanalyysimenetelmällä toteutettu laadullinen tutkimus. Aineisto syntyi Terveysliikkujan ääni -hankkeen yhteydessä syksyn 2011 ja kevättalven 2012 aikana.

Tutkimustulosten mukaan lapset liikkuivat mieluiten ystävän tai perheenjäsenten kanssa. Perinteiset liikuntalajit kuten jalkapallo, koripallo ja lenkkeily näyttivät olevan suosittuja, myös trendilaji skeittaus näytti olevan suosittu vapaa-ajan liikuntamuoto. Skeittauksen harrastamiseen kaivattiin Orimattilaan lisärakentamista. Uimahalli Orimattilassa on ja uiminen oli myös monen suosikkiliikuntaa. Uimahalliin toivottiin kylpylämäisiä elementtejä, kuten liukumäkiä, porealtaita ja hyppytornia. Hevospitäjänä tunnettu Orimattila innoitti myös muutamia lapsia toivomaan lisää ratsastusmahdollisuuksia. Eläimet olivat mukana myös agility harrastuksessa, kun kaivattiin kohennusta ratojen rakentamiseen. Ympäristön ja luonnon merkitys korostui osissa tuotoksia. Kaikkineen toiveet ja haaveet olivat varsin realistisia muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta

Johdonmukainen jatkotutkimusehdotus olisi samalle ryhmälle toteutettu samansisältöinen tutkimus yläkouluun siirtymisen jälkeen. Uutta näkökulmaa voisi hakea sukupuolten välisten liikuntatoive-erojen kartoittamisesta, mitä tästä aineistosta ei ollut mahdollista tehdä. Myös kaupunki – maaseutu – asettelu voisi tuoda kiinnostavaa tietoa lasten elinympäristön vaikutuksista liikuntatoiveisiin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste