Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Aplicom A1 -telemetrialaitteen käyttöönotto ja testaus

Uppa, Marko (2012)

 
Avaa tiedosto
Uppa_Marko.pdf (636.4Kt)
Lataukset: 


Uppa, Marko
Kajaanin ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201202102085
Tiivistelmä
Tämä insinöörityö tehtiin Tietohippu Oy:n toimitusjohtajan Timo Komulaisen toimeksiannosta. Työn tarkoituksena oli selvittää, miten Aplicom A1 MAX -telemetrialaite otetaan käyttöön. Ennen käyttöönottoa oli otettava huomioon useita asioita, jotta laite olisi toiminut halutulla tavalla. Laite oli juuri tullut markkinoille, kun insinöörityö aloitettiin.

A1-laitteen tarkoituksena oli siirtää tietoa pyöräkuormaajan vaakalaitteen ja LoadReporter-ohjelman välillä. LoadReporterin on tehnyt Timo Komulainen. Ohjelmaa on suunniteltu useampi vuosi yhdessä asiakkaiden ja vaakajärjestelmän toimittajan kanssa.

Aplicom A1 MAX -telemetrialaitteen perustiedot oli kerätty Aplicomin laitedokumentaatiosta, joka tuli laitteen mukana. Ensin otettiin selvää laitteen järjestelmäarkkitehtuurista, laiteohjelmiston ominaisuuksista ja toiminnasta sekä laitteen liitännöistä. Sitten selvitettiin laitteen rajoitukset ja asiat, jotka pitää ottaa huomioon ennen varsinaista käyttöönottoa. Lopuksi asetuksia testattiin pienin askelin, jolloin varmistuttiin siitä, että laite toimi halutulla tavalla jokaisen määrittelyn jälkeen. Asetukset tehtiin Aplicom A1 SW Configuration -ohjelmalla.

Testien tuloksena huomattiin, että laitetta ei voitu käyttää halutussa tehtävässä perusominaisuuksilla. Järjestelmään oli tehtävä joitakin muutoksia, jotta se olisi toiminut halutusti. Muutosten suunnittelu jatkui Tietohippu Oy:ssä omana prosessinaan.

Tämä työ sisältää yksityiskohtaisen kuvauksen laitteen järjestelmästä. Se auttoi Tietohippu Oy:tä tekemään tarvittavat muutokset laitteen järjestelmään, jotta tietoa saatiin siirrettyä vaakajärjestelmän ja LoadReporter-ohjelman välillä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste