Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Taloushallinnon ulkoistamisen hyödyt ja haitat : Case: CTS Engtec Oy

Siimesjärvi, Minna (2013)

 
Avaa tiedosto
Siimesjarvi_Minna.pdf (742.9Kt)
Lataukset: 


Siimesjärvi, Minna
Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201302192427
Tiivistelmä
Pienyritykset ovat ulkoistaneet taloushallintoaan kautta aikojen, suuremmat yritykset ulkoistavat yhä useammin ja useammin. Suuryritysten ohella myös julkinen sektori kuuluu ulkoistajiin. Ulkoistamispalvelujenmarkkinoiden kasvun ohella lisääntyy uudenlaisen osaamisen kysyntä. Opinnäytetyö tehtiin kouvolalaiselle suunnittelu- ja konsultointitoimistolle CTS Engtec Oy:lle. Tutkimuksen tavoitteena on selvittää, mitä hyötyä tai taittaa toimeksiantajalle on taloushallinnon ulkoistamisesta. Ulkoistamisen ohella kartoitettiin itse tehtävän taloushallinnon kehittämiskohteita.
Ulkoistamisen hyötyjä ja haittoja tutkittiin etsimällä teoriatietoa kirjoista, taloushallintoalan lehdistä ja internetistä. Tutkimukseen haettiin laajempaa kokonaisuutta ottamalla mukaan ulkoistamisen ja taloushallinnon kehitystrendejä. Toimeksiantajan taloushallinnon nykytila-analyysi toteutettiin kyselytutkimuksen avulla ja haastattelemalla taloushallinnon työntekijöitä. Nykytila-analyysin avulla saatiin nostettua esiin kehittämistä vaativia tehtäviä.
Tutkimuksen perusteella voidaan todeta, että toimeksiantajalla on osaava taloushallinto. Taloushallintoa tulee kehittää kohti modernimpaa taloushallintoa vähentämällä rutiineja ja sähköistämällä taloushallintoa. Taloushallinnosta tulee näin tehokkaampaa ja rutiineista vapautunut aika käytetään keskittymällä johtamista tukevaan raportointiin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste