Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

POTILAIDEN KOKEMUKSIA HOLTER-TUTKIMUKSESTA : Kyselytutkimus kliinisen fysiologian yksikön potilaille

Mustonen, Tarja (2013)

 
Avaa tiedosto
Mustonen_Tarja.pdf (2.182Mt)
Lataukset: 


Mustonen, Tarja
Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201302202454
Tiivistelmä
Tämän tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää kyselyn avulla, miten kliinisen fysiologian yksikön potilaat kokivat holter-tutkimuksen: oliko ohjaus riittävää etukäteisvalmistelujen osalta ja varsinaisen tutkimuksen aikana sekä miten potilas selvisi tallentimen kanssa vuorokauden arkielämässään. Holter-tutkimuksessa potilaan sydämen toimintaa nauhoitetaan jatkuvasti potilaan mukana kulkevalla kannettavalla tallentimella. Tutkimuksen tarkoituksena on viedä sydämen toiminnan nauhoittaminen potilaan jokapäiväiseen elämään. Yleisimmin nauhoitus kestää 24 tai 48 tuntia.

Tutkimus oli kvantitatiivinen kyselytutkimus. Kohdejoukkona olivat kliinisen fysiologian yksikössä holter-tutkimuksessa käyneet potilaat. Asiakastyytyväisyyskysely suoritettiin 18.4.–16.5.2012. Kyselylomakkeessa oli sekä suljettuja monivalintakysymyksiä että avoimia kysymyksiä. Kyselyyn osallistui yhteensä 53 potilasta, joten tutkimusaineistoksi muodostui 53 vastattua kyselylomaketta. Tutkimusaineisto analysoitiin Microsoft Excel 2007 -ohjelmalla ja tuloksia esitettiin prosenttijakaumina, frekvensseinä, kuvioina ja taulukoina. Avointen kysymysten vastaukset esitettiin teemoittain.

Tutkimustuloksista ilmeni, että potilaat olivat tyytyväisiä saamaansa ohjaukseen. Kliinisen fysiologian henkilökuntaa he pitivät ammattitaitoisina ja ystävällisinä. Tallentimen kanssa kotona pärjääminen, varsinkin nukkuminen, koettiin melko hankalaksi. Tallentimen kokoa toivottiin pienemmäksi ja johtoja lyhyemmiksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste