Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

"Voi voi, minä pyysin miehiä ja sitten tuli kaks naista" - Naisensihoitaja miesvaltaisella alalla

Saukkosaari, Emmi; Soinvirta, Jonna (2013)

 
Avaa tiedosto
Saukkosaari_Emmi_Soinvirta_Jonna.pdf (653.3Kt)
Lataukset: 


Saukkosaari, Emmi
Soinvirta, Jonna
Saimaan ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201302242558
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on kuvata naispuolisten ensihoitajien roolia miesvaltaisessa sairaalan ulkopuolisessa ensihoidossa eli ambulanssissa työskentelyssä. Aihe on ajankohtainen, sillä naisten määrä sekä ensihoidon koulutuksessa että työelämässä on lisääntynyt viime vuosien aikana. Koska tämä muutos on vielä murrosvaiheessa, ei sitä ole aiemmin tutkittu ensihoidon näkökulmasta.

Tutkimusmenetelmänä opinnäytetyössä on käytetty laadullista menetelmää. Kahdeksaa naisensihoitajaa haastateltiin ympäri Suomea heidän kokemuksistaan työskentelystä miesvaltaisessa työyhteisössä. Haastattelut toteutettiin teemahaastatteluna ja aineisto analysoitiin sisällönanalyysillä. Opinnäytetyöllä tuotettu tieto selventää naispuolisten ensihoitajien roolia ja asemaa työyhteisössä naisten kokemusperäisen tiedon pohjalta. Opinnäytetyön liitteenä ovat haastateltaville lähetetty saatekirje, suostumus sekä teemat.

Opinnäytetyön teoriaosuus koostuu naisten historiasta ja naispuolisten työntekijöiden mukaantulosta miesvaltaisille aloille. Myös naisten ja miesten ominaisuuksien eroavaisuuksia käsitellään fyysisestä, kognitiivisesta sekä käyttäytymisen näkökulmista. Lisäksi selvitetään työelämän tasa-arvoisuutta sekä työn kannalta olennaisia lakeja ja asetuksia.

Opinnäytetyö tuo esille sen, että kummallakin sukupuolella on sellaisia ominaisuuksia ja edellytyksiä, joita ensihoidossa vaaditaan. Nais-miestyöpari ambulanssissa on hyvin toimiva kokonaisuus, missä molempien ominaisuuksista on hyötyä. Miesvaltaisella alalla työskentelyä pidetään mieluisana eikä sukupuolten välinen epätasa-arvoisuus leimaa sitä merkittävästi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste