Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Riskienhallinnan ja turvallisuusjohtamisen tietojärjestelmän kehittämissuunnitelma S-ryhmälle

Sarpakunnas, Tuomas (2009)

 
Avaa tiedosto
Opinnaytetyo_Tuomas_Sarpakunnas.pdf (138.7Kt)
Lataukset: 


Sarpakunnas, Tuomas
Laurea-ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200911256054
Tiivistelmä
Opinnäytetyö on toiminnallinen kehittämissuunnitelma S-ryhmän riskienhallinnan ja turvallisuusjohtamisen tietojärjestelmästä. Järjestelmä on aikoinaan hankittu tukemaan riskienhallinnan suunnittelua ja turvallisuuden johtamista, mutta sen kehitystyö oli jäänyt kesken. Työn toimeksiantajalla oli tarve selkeälle ja johdonmukaiselle suunnitelmalle järjestelmän käytön ja sisällön kehittämiseksi. Opinnäytetyön raportti toimii samalla itse kehittämissuunnitelmana.

Työ toteutettiin tutustumalla itse tietojärjestelmän sisältöön ja ominaisuuksiin sekä haastattelemalla S-ryhmän riskienhallinnan ja turvallisuusjohtamisen asiantuntijoita, joiden käyttöön tietojärjestelmä on tarkoitettu. Kerättyjen tietojen perusteella määritettiin kehittämissuunnitelman lähtökohta ja toimeksiantajan tarpeet järjestelmälle, joiden pohjalta luotiin ehdotukset kehittämistoimenpiteiksi.

Lähtökohtien määrittelyssä ilmeni tietojärjestelmän ominaisuuksien puutteiden suuri määrä sekä järjestelmän käytön hajanaisuus ja epäsäännöllisyys. Käyttäjähallinta, selkeät käyttäjien roolit ja raportoinnin hankaluus nousivat merkittävimmiksi ongelmakohdiksi, jotka myös heijastuivat toimeksiantajan tarpeissa. Raportointiin kaivattiin monipuolisuutta, selkeyttä, säännöllisyyttä ja luotettavuutta. Järjestelmästä pitää saada oikeasti suunnittelua tukeva työväline.

Toimenpide-ehdotukset jakaantuivat tärkeimpiin, vähemmän tärkeisiin sekä vähiten tärkeisiin ehdotuksiin. Tietojärjestelmän kokeilu, ”pilotointi”, ennalta harkitusti ja suunnitellusti, uusituilla ohjeilla, tarkistetuilla käytänteillä ja käyttäjien selkeytetyillä rooleilla olisi enemmän kuin tarpeellista. Toinen tärkeä toimenpide on raportoinnin korjaaminen monipuolisemmaksi ja selkeämmäksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste