Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Drupal platform development - A case study of Co-Creation

Rautell, Janne Henrik; Saikkonen, Joonas (2013)

 
Avaa tiedosto
Story_of_drupal_Rautell_Saikkonen.pdf (1.914Mt)
Lataukset: 


Rautell, Janne Henrik
Saikkonen, Joonas
Laurea-ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013061013636
Tiivistelmä
Drupal virtuaalialustan kehitys - projekti Co-Creation

Co-Creation virtuaalialustan kehitys-projektin tavoitteena on ollut tuottaa projektin yhteis-työkumppaneille interaktiivinen web-portaali. Portaalin tulee toimia tietopankkina, keskustelupalstana ja työkaluna erilaisissa ”Co-Creation” kehityshankkeissa. Co-Creation on Tekesin projekti, jonka tarkoituksena on kehittää uusia malleja ja hallinta työkaluja tehokkaaseen palvelukehittämiseen, B2B ympäristössä. Päätavoitteina sivuston suunnittelussa on ollut muun muassa: interaktiivisuus, helppokäyttöisyys ja monikäyttöisyys.

Projektissa on suunniteltu kaksi samasta rungosta rakennettua, mutta toiminnallisuuksiltaan ja ulkoasuiltaan toisistaan poikkeavaa sivustokokonaisuutta. Nämä kaksi sivustoa ovat Laurean ”Co-Creation” hankkeeseen tuotettava virtuaalinen informaatioportaali ja työkalupaketti, sekä Christopher Evattin yrityksen käyttöön tuleva sivusto kokonaisuus, jossa pääpaino on ollut interaktiivisen sisällön esittämisessä ja e-kaupan rakentamisessa. Projektin tavoitteena on ollut myös tuottaa kaupallinen virtuaalialustapohja Laurea-ammattikorkeakoulun käyttöön, jota se voi tulevaisuudessa kaupata yrityksille ja yhteistyökumppaneille. Sivustopohja paketin tavoite on toimia helposti asiakkaan tyyliin ja tarpeisiin sopivaksi muunnettavissa olevana tuotteena.

Opinnäytetyössä käydään läpi myös nykyaikaisen web-kehityksen työmalleja ja työkaluja. Pääasiassa työn kohde on johdattaa lukija nykyaikaisten julkaisujärjestelmien maailmaan ja esitellä lukijalle projektissa käytetyn Drupal-julkaisujärjestelmän perusta ja toiminta. Työssä on myös tarkoituksena antaa lukijalle perusymmärrys web-kehityksen prosessista ja työkaluista.

Opinnäytetyössä seurataan projektin eri vaiheiden toteuttamista ja suunnittelua. Raportissa kuvataan projektissa tuotetun sivuston suunnittelun erivaiheita teoriaan viitaten ja sivuston toteuttamista. Raportissa esitellään lukijalle projektiryhmässä tehtyjä valintoja ja käytettyjä työkaluja valintaperusteluineen projektiryhmässä kertyneeseen kokemuksen, tehtyihin havaintoihin ja teoriaperustaan tukeutuen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste