Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sosiaalisen median mahdollisuudet ja rajoitukset reseptilääkkeiden markkinoinnissa

Tanninen, Linda (2009)

 
Avaa tiedosto
Tanninen_Linda.pdf (189.1Kt)
Lataukset: 


Tanninen, Linda
Laurea-ammattikorkeakoulu
2009
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NoDerivs 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200912097509
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä on tarkoitus selvittää, miten lääketeollisuudessa toimivat yritykset kokevat sosiaalisen median mahdollisuudet. Pystyisivätkö yritykset hyödyntämään sosiaalisen median tuomia mahdollisuuksia myynnin edistämisessään nyt tai tulevaisuudessa? Toisaalta
opinnäytetyö pyrkii myös selvittämään, minkälaisia rajoituksia sosiaalisen median käytössä
lääketeollisuudessa toimiville yrityksille on ja kokevatko lääketeollisuudessa toimivat yritykset sosiaalisen median hyödyntämisen toivottavana.

Opinnäytetyön teoriaosuudessa on tarkasteltu lääketeollisuutta toimintaympäristönä ja sosiaalista
mediaa käsitteenä. Opinnäytetyössä käydään läpi myös esimerkkejä Yhdysvalloissa lääketeollisuudessa käytetyistä keinoista sosiaalisessa mediassa. Opinnäytetyön viitekehyksessä käydään läpi markkinointiviestinnän keinoja sekä verrataan 4P:n markkinointi-mixiä uuteen CREF-malliin (collaboration, revenue model, experience, findability).
Tutkimus toteutettiin kvalitatiivisena eli laadullisena tutkimuksena. Tutkimuksen tarkoituksena
oli selvittää kyselyn avulla lääketeollisuudessa toimivien henkilöiden kokemuksia ja mielipiteitä sosiaalisesta mediasta reseptilääkkeiden markkinoinnin välineenä. Tutkimuksessa on
myös analysoitu erilaisten raporttien ja artikkeleiden perusteella sosiaalisen median mahdollisuuksia ja rajoituksia reseptilääkevalmisteiden markkinoinnissa.

Tutkimuksesta kävi ilmi, että lääketeollisuudessa toimivat yritykset ovat Suomessa vielä varsin varovaisia sosiaalisen median kanssa. Lääketeollisuuden eettiset ohjeet sekä selkeän ohjeistuksen puute rajoittaa toimimista sosiaalisissa medioissa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste