Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kokonaisvaltaisesti kuntouttaen - Siviilissä tehtävä kuntoutustyö Kuntouttava vankityö -ohjelmassa

Toijanaho, Elina (2013)

 
Avaa tiedosto
Kokonaisvaltaisesti kuntouttaen.pdf (485.3Kt)
Lataukset: 


Toijanaho, Elina
Laurea-ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013061314021
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni tarkoituksena oli selvittää, millaista kuntoutustyötä kuntoutusjatkumoiden työntekijät ovat tehneet Kuntouttava vankityö -ohjelmassa. Opinnäytetyössäni kuntoutusjatkumoilla käsitetään Sosiaali- ja terveysviraston alaisien sosiaalitoimen työntekijöiden ja A-klinikan päihdetyön sosiaaliterapeuttien tekemä kuntoutustyö. Kuntouttava vankityö -ohjelma toimii Suomenlinnan vankilassa. Lisäksi työssä tarkastellaan Kuntouttava vankityö -ohjelmalle olennaista asiantuntijayhteistyötä työntekijöiden näkökulmasta ja selvitetään, millainen merkitys tällä on ohjelmalle ja kuntoutustyölle.

Opinnäytetyöni on laadullinen eli kvalitatiivinen tutkimus. Tutkimusaineistoni on kerätty tekemällä kaksi fokusryhmähaastattelua, jotka kumpikin koostuivat kolmesta haastateltavasta. Näin haastateltavien yhteismääräksi tuli kuusi henkilöä. Fokusryhmät muodostettiin ammattiryhmittäin niin, että ensimmäisessä haastattelussa haastattelin kolmea A-klinikan työntekijää ja toisessa kahta sosiaalityöntekijää ja yhtä sosiaaliohjaajaa. Haastatellut henkilöt valikoituivat ammatillisen kokemuksensa mukaan Kuntouttava vankityö -ohjelmassa. Suurin osa haastatelluista ei työskennellyt haastatteluhetkellä enää ohjelman parissa, mutta jokaisella haastatellulla oli ollut yksi tai enemmän ohjelmaan osallistuneita asiakkainaan. Haastattelut toteutin 6.6.-13.8.2012 välisenä aikana. Teoreettinen viitekehys muodostuu kuntoutuksesta sekä erityisesti sosiaalisen kuntoutuksen ja kuntoutuksen asiantuntijayhteistyön käsitteistä, jotka ovat oleellisia opinnäytetyöni aineiston kannalta.

Kuntouttava vankityö -ohjelmassa tehtävä kuntoutustyö osoittautui kokonaisvaltaiseksi, ja se otti huomioon osallistujan yksilölliset tarpeet. Kuntoutustyötä tehtiin räätälöidysti osallistujakohtaisesti, mutta jokaisen kuntoutumisprosessin elinehtona on työntekijän ja osallistujan välinen luottamuksellinen vuorovaikutussuhde. Ohjelman idean mukainen asiantuntijayhteistyö toimii ohjelmassa niin ohjelmaan osallistuvien kuin työntekijöidenkin eduksi selkeytensä vuoksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste