Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Rakentamispalvelujen käännetyn arvonlisäveron tulkintaongelmat pienyrityksissä

Musto, Pia (2013)

 
Avaa tiedosto
Musto_Pia.pdf (604.9Kt)
Lataukset: 


Musto, Pia
Saimaan ammattikorkeakoulu
2013
Creative Commons License
Creative Commons Attribution 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013062014445
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä oli tarkoitus selvittää, oliko rakentamispalveluiden käännetty arvonlisäveromenettely aiheuttanut pienyrityksissä tulkintaongelmia ja jos oli, niin minkälaisia ongelmia. Tuloksien perusteella haluttiin laatia tilitoimiston asiakkaille pienimuotoinen opas järjestelmästä ja samalla parantaa tilitoimiston asiakaspalvelua.

Teoriaosuudessa selvitettiin rakentamispalvelujen käännetyn arvonlisäveromenettelyn rakenne ja ominaispiirteet. Erilaisten esimerkkien avulla tehtiin lainkohtien tulkinnat helppotajuisiksi ja ymmärrettäviksi. Lisäksi selvitettiin verohallinnon linjauksia rajanvetotilanteiden käsittelyssä.

Empiriaosuutta varten tehtiin strukturoitu haastattelu kolmelle rakennusalan yrityksen edustajalle. Haastattelujen tuloksia verrattiin kahden aikaisemman opinnäytetyön ja Rakennusteollisuus RT ry:n teettämän kyselyn tuloksiin. Kaikissa kolmessa opinnäytetyössä haastatelluilla oli ollut tulkintaongelmia rakentamispalveluiden käännetyn arvonlisäveromenettelyn käyttöönotossa. Eniten ongelmia oli ollut rakentamispalveluiden yleisen määrittelyn kanssa, ostajan aseman määrittelyssä sekä myydyn palvelun ja tavaran laskutuksessa. Kyselyyn osallistuneet yritykset olivat myös kokeneet rakentamispalvelujen määrittelyn ja palvelun ja tavaran laskutuksen suurimmiksi ongelmiksi.

Vertailun perusteella havaittiin, että yrittäjien kohtaamat tulkintaongelmat käännetyn arvonlisäveromenettelyn osalta olivat samankaltaisia. Tulosten samankaltaisuus kertoi sen, että yrittäjät tarvitsevat opastusta edelleen järjestelmän käytössä, ja että ohjauksessa on mahdollista keskittyä juuri tiettyihin osa-alueisiin.

Saatujen tulosten perusteella laadittiin yhteistyöyrityksen käyttöön rakennusalan yrittäjiä varten pienimuotoinen opas, jonka avulla yrittäjät pystyisivät välttämään yleisimmät virheet rakentamispalvelujen käännetyn arvonlisäveron käsittelyssä. Oppaaseen koottiin lyhyesti muutamia rakentamispalvelun käännettyyn arvonlisäveroon liittyviä määritelmiä ja neuvoja niiden tunnistamiseen tai selvittämiseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste