Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Yrityskauppaan valmistautuminen ja due diligence -tarkastukset suomalaisen pk-yrityksen kaupassa

Sääskilahti, Terhi (2013)

 
Avaa tiedosto
Opinnaytetyoraportti Terhi Saaskilahti.pdf (328.7Kt)
Lataukset: 


Sääskilahti, Terhi
Laurea-ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013111517137
Tiivistelmä
Suomessa tehtiin vuonna 2012 lähes 500 yrityskauppaa, joissa määräysvalta yrityksessä vaihtui. Yrityskauppojen lukumäärä tulee kasvamaan tulevaisuudessa suurten ikäluokkien eläköitymisen myötä. Yrityskaupat ovat lisäksi saaneet uusia piirteitä pääomasijoittajien tultua yhä voimakkaammin yrityskauppamarkkinoille.

Yrityskauppa tai muu järjestely koskettaa jatkossa yhä suurempaa joukkoa yrittäjiä. Se on kuitenkin yleensä osallistujalleen ainutkertainen prosessi, jota ei voi harjoitella. Huolellinen valmistautuminen onkin yksi yrityskauppaprosessin ratkaisevia vaiheita. Prosessin läpiviennissä on suositeltavaa käyttää apuna kokenutta asiantuntijaa yllätysten välttämiseksi ja tilanteeseen sopivien kaupan ehtojen varmistamiseksi. Asiantuntija-apu on tärkeää prosessin molemmille osapuolille, myyjälle ennen kaikkea vastuiden ja vakuutusten vuoksi, ostajalle esimerkiksi kaupan kohteen kunnon ja arvon arvioimiseksi due diligence -tarkastuksin.

Tässä opinnäytetyössä käsiteltiin yrityskauppaan valmistautumista ja kaupan kohteeseen tutustumista suomalaisissa pk-sektorin yrityksissä sekä saatujen havaintojen vaikutuksia yrityskaupan vaiheisiin. Työssä käytiin läpi ensin kirjallisuuden avulla yrityskauppaprosessia, due diligence -tarkastuksia ja niistä saatujen havaintojen hyödyntämistä kauppaneuvotteluissa. Tämän jälkeen työssä haastateltiin kahta asiantuntijaa, joista toinen työskentelee yrityskaupoissa avustavassa konsulttiyhtiössä ja toinen on pitkän yrittäjäuransa aikana osallistunut lukuisiin järjestelyihin sekä ostajana että myyjänä. Kolmannneksi työssä hyödynnettiin aidossa yritysympäristössä itse toteutettuja myyjän due diligence -tarkastuksia ja näin saatuja kokemuksia ja havaintoja yrityskauppaan valmistautumisesta. Opinnäytetyö toteutettiin laaadullisena case-tutkimuksena. Monimenetelmäinen lähestymistapa valittiin, koska yrityskauppa prosessina on ainutkertainen ja muuntuva tapahtumasarja. Kaupan kohde, osapuolet ja ympäröivät olosuhteet vaikuttavat voimakkaasti jokaiseen kauppaan tehden siitä yksilöllisen.

Tehdyn työn tuloksena saavutettiin käsitys suomalaisen pk-sektorin yrityksen kaupantekoprosessista. Kirjallisuudessa esitetyt, laajat ja monimutkaiset vaiheet toistuvat suomalaisen pk-sektorin kaupanteossa usein vain pääpiirteittäin. Monet seikat, kuten myyjän valmistautuminen ja prosessin eteneminen määrittyvät enimmäkseen omistajayrittäjän taustan ja motiivien mukaisesti. Valmiuksia vastata ostajan yksityiskohtaisiin tietotarpeisiin tai analysoida omaa liiketoimintaa suhteutettuna ostajan synergiatavoitteisiin ei tarvittavissa määrin aina ole, mikä lisää entisestään kaupanteon riskisyyttä ja tarvetta ulkopuolisen asiantuntija-apuun.

Tulevaisuudessa omistajanvaihdoksien edelleen lisääntyessä huomiota tulisi kiinnittää entistä enemmän siihen, kuinka omistusjärjestelyihin valmistautumista voidaan tukea pk-sektorin yrityksissä. Yksi keino on tiedonvaihto järjestelyjä jo kokeneiden yrittäjien ja niihin vasta valmistautuvien välillä. Kokenut yrittäjä toteaakin tehdyssä haastattelussa, että riippumatta lopputuloksesta, yrityskauppaprosessi kasvattaa merkittävästi siihen osallistuneiden liiketoimintaosaamista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste