Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Windows Vistan käyttöönotto organisaatioympäristössä

Heikkinen, Jarno; Kamula, Erkki (2009)

Avaa tiedosto
Heikkinen_Jarno_Kamula_Erkki.pdf (7.788Mt)
Lataukset: 


Heikkinen, Jarno
Kamula, Erkki
Kajaanin ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200912087393
Tiivistelmä
Työn tavoitteena oli kehittää menetelmä, jolla Windows Vista- käyttöjärjestelmä voidaan asentaa usealle tietokoneelle samanaikaisesti mahdollisimman tehokkaasti. Lisäksi käyttöönotto täytyi tapahtua automaattisesti, jotta se ei vie turhaan organisaatiolta henkilöstöresursseja. Automaattisella käyttöönotolla tarkoitetaan tilannetta, jossa Windows Vista- käyttöjärjestelmän asennus suoritetaan alusta loppuun ilman ylläpitohenkilöstöä. Tarkoituksena oli luoda ohjemainen työ, joka opastaa ja antaa neuvoja kyseisen ympäristön luomiseen.

Kehittämiskohteena työssä oli löytää eri ratkaisuja Windows Vista- käyttöjärjestelmän asentamiseen organisaatioympäristössä. Kehittämiskohde perusteltiin sillä, että yksittäisen käyttöjärjestelmän asentaminen organisaatioympäristössä on kallista ja voi viedä paljon henkilöstöresursseja. Organisaatioympäristössä voi olla satoja tietokoneita, joten on kustannustehokasta selvittää resursseja säästävät menetelmät.

Työ tehtiin kahdella eri toteutustavalla. Menetelmien valinnoissa otettiin huomioon, että nykyään organisaatioissa voi olla käytössä joko Windows Server 2003- tai Windows Server 2008- palvelinympäristö. Windows Server 2003- ympäristössä käytettiin Microsoft Deployment Toolkit 2008- työkalua ja Windows Server 2008- ympäristössä käyttöönotto toteutettiin palvelimen sisältävillä työkaluilla.

Työn tekeminen aloitettiin pystyttämällä testiympäristö, joka mahdollisti perehtymisen käyttöönottomenetel-miin. Testivaiheessa tehtiin muistiinpanoja käyttöönoton eri vaiheista ja vastaan tulleista ongelmatilanteista. Muistiinpanojen pohjalta luotiin kaksi erilaista kokonaisuutta, joilla työn tavoite saatiin toteutettua.

Lopputuloksena syntyi kaksi menetelmää käyttöjärjestelmän asentamiseen kahdessa eri palvelinympäristössä. Työ toteutettiin ohjeen muodossa, joten sitä voidaan käyttää jatkossa apuna Windows Vistan käyttöönotossa. Taloudellisten kustannusten ja henkilöstöresurssien tehokkaan hyödyntämisen takia organisaatioissa olisi järkevää suunnitella keskitetty asennusprosessi huolellisesti ennen sen suorittamista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste