Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Unityn ja Blenderin yhteiskäyttö pelinteossa

Åke, Mika (2013)

 
Avaa tiedosto
Ake_Mika.pdf (1.751Mt)
Lataukset: 


Åke, Mika
Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013121020630
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on selvittää pelinkehitysympäristö Unityn ja 3D-mallinnusohjelma Blenderin yhteiskäyttöä. Erityisesti tarkastellaan sitä, miten nämä kaksi ohjelmistoa soveltuvat pienen mittakaavan pelien toteuttamiseen. Unity ja Blender ovat vaihtoehto pienille yrityksille, koska niiden käyttöönotto ei vaadi suuria investointeja. Blender on täysin ilmainen ja Unitystäkin on olemassa ilmainen versio, jota voi käyttää kaupallisiin tarkoituksiin tietyin edellytyksin. Työssä verrataan Blenderiä kaupallisiin 3D-mallinnusohjelmiin sekä pohditaan, mitä tarpeita peliprojekteilla on 3D-mallien suhteen ja voiko Blender täyttää nämä tarpeet.

Lisäksi opinnäytetyössä kehitettiin autopeliä, johon tulevat mallit toteutettiin Blenderissä. Työssä tarkastellaan sitä, miten 3D-mallien päälle luodaan materiaalit ja tekstuurit sekä miten ne voidaan animoida Blenderissä. Työssä selvitetään, miten 3D-mallien siirto Blenderistä Unityyn onnistuu mahdollisimman hyvin ja mitä asioita on syytä huomioida, kun ohjelmistoja käytetään yhdessä.

Blender tarjoaa erinomaisen vaihtoehdon kalliille 3D-mallinnusohjelmille, kuten 3Ds Maxille ja Mayalle. Käyttäjän omat mieltymykset ovat suurin merkittävä tekijä sopivan ohjelmiston valin-nassa. Yhteiskäyttö Unityn kanssa toimi hyvin. Suurimmat ongelmat oli Blenderissä toteutettujen animaatioiden tuomisessa Unityyn. Muilta osin Blender ja Unity sopivat hyvin pienen mitta-kaavan pelien tekemiseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste