Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

An analysis of participants’ experiences of HELMO workshops

Bakajic, Maria; Becker, Theresa; Boahen, Saana (2013)

 
Avaa tiedosto
Bakajic_Maria_Becker_Theresa_Boahen_Saana.pdf (555.4Kt)
Lataukset: 


Bakajic, Maria
Becker, Theresa
Boahen, Saana
Laurea-ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013121921913
Tiivistelmä
Tämän tutkimuksen tarkoituksena oli tarkastella sosiaalityöntekijöiden, päiväkodin henkilökunnan ja kolmansien maiden kansalaisten kokemuksia osallistumisesta Helsingin Monikulttuurisuuskoulutus ja palvelukeskushankkeen (HELMO) järjestämiin työpajoihin. Tutkittavien ryhmä koostui 17:sta työpajoihin osallistuneesta henkilöstä. Tutkimus tehtiin osana Laurean Third Sector Project -hanketta. Tutkimuksen aihe päätettiin yhteistyössä työelämän kumppanin, HELMO -projektin kanssa. Työelämän kumppanin toiveena oli kolmannen osapuolen toteuttama palautteen kerääminen, joka voi hyödyttää työelämän kumppania lisäämällä projektin validiteettia ja uskottavuutta. Tutkimuksen tuloksia voidaan jatkossa hyödyntää myös HELMO -projektin kehittämisessä. Lisäksi tuloksista julkaistaan myös mainoskäyttöön suunniteltu esite.

Tutkimuksen teoreettinen tausta rakentui kulttuurisen osaamisen, kulttuurien välisen kommunikoinnin ja syrjinnän vastaisuuden käsitteiden ympärille. Kolmea syrjinnän vastaisuuden peruskäsitettä (Principles of Anti-oppressive practice), voimaantumista, yhteistyötä ja yhteiskunnallista muutosta käytettiin haastattelurungon luomiseen. Tämä tutkimus oli kvalitatiivinen ja tutkimuksen materiaali kerättiin semi-strukturoitujen haastattelujen avulla. Haastattelumateriaali analysoitiin käyttämällä aineistolähtöistä sisällönanalyysiä.

Tutkimuksen havainnot viittaavat siihen, että työpajoihin osallistuminen edisti osallistujien kehittymistä kulttuuritietoisuudessa ja ymmärrystä kulttuurin vaikutuksesta käyttäytymiseen. Osallistujat myös kertoivat tunteneensa ammatillista voimaantumista saadessaan jakaa kokemuksia asiakastyöstä saman alan työntekijöiden kanssa. Kaikki kolme kohderyhmää arvostivat maahanmuuttajanäkökulman läsnäoloa. Tutkimustulokset kuitenkin viittaavat myös siihen, että osallistujat olisivat toivoneet lisää mahdollisuuksia kokemusasiantuntijoiden kanssa kommunikointiin. Havaintojen pohjalta voidaan todeta, että osallistamalla kohderyhmiä jo työpajojen suunnitteluvaiheessa, voitaisiin työpajojen tarpeellisuus ja kysyntään vastaavuus taata suuremmalla todennäköisyydellä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste