Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Koronan vaikutus työhyvinvointiin ravintola-alan vuokratyöntekijöillä

Raitio, Tuija (2021)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö_Raitio_Tuija.pdf (574.6Kt)
Lataukset: 


Raitio, Tuija
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202201131268
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö tehtiin toimeksiantona Eezy Henkilöstöpalveluille. Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, millaisia mielipiteitä ja kokemuksia vuokratyöntekijöillä on omasta työhyvinvoinnistaan ravintola-alalla koronapandemian aikana. Tavoitteena oli tuottaa informaatiota Eezy Henkilöstöpalveluille, miten he voisivat jatkossa tukea vuokratyöntekijöitä jatkamaan tai palaamaan ravintola-alan työtehtäviin. Tutkimuksessa käytettiin sekä kvantitatiivista että kvalitatiivista tutkimusmenetelmää. Tutkimus toteutettiin Google Forms- kyselylomaketta hyödyntäen ja se lähetettiin sähköpostitse. Kyselyyn vastasi yhteensä 71 ravintola-alan vuokratyöntekijää Varsinais-Suomen alueella. Kyselyssä oli yhteensä kymmenen kysymystä, jotka olivat linjassa tutkimuksen tavoitteiden kanssa. Kysely toteutettiin loka-marraskuun 2021 aikana.

Teoriaosuus käsitteli mitä henkilöstövuokrauksella tarkoitetaan, henkilöstövuokrausta lain kannalta sekä sen tuomia mahdollisuuksia ja haasteita. Lisäksi teoriaosuus käsitteli työhyvinvointia, motivaatiota ja sitoutumista sekä elämän muutostilanteita koronapandemian valossa.

Tutkimuksessa kävi ilmi, että koronapandemia on vaikuttanut Eezy Henkilöstöpalvelujen ravintola-alan vuokratyöntekijöihin, mutta ei kuitenkaan pelkästään huonolla tavalla. Positiivisiakin kokemuksia löytyi, vaikka osa on kärsinyt koronasta johtuvista muutoksista töiden vähenemisen ja epävarmuuden osalta. Työhyvinvointi oli pysynyt samana tai jopa mennyt parempaan suuntaan viimeisen vuoden aikana suurimmalla osalla.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste