Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Maatalouden eri yritysmuotojen vertailu tuloverotuksessa

Ollila, Madleena (2014)

 
Avaa tiedosto
Madleena_Ollila.pdf (1.007Mt)
Lataukset: 


Ollila, Madleena
Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201401301880
Tiivistelmä
Oikean yritysmuodon valinta ei ole helppoa. On hyvä tutkia eri vaihtoehtoja. Oikean yritysmuodon löytäminen maataloudessa on tärkeä, joten on hyvä vertailla eri vaihtoehtoja ja mahdollisesti käyttää asiantuntijan apua. Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on löytää Kymenlaaksolaiselle maatilalle sopiva yritysmuoto tuloverotuksen kannalta. Vertailussa käytettään kokonaisverorasitusprosenttia ja maksettavien verojen määrää.

Teoriassa on käytetty kvalitatiivista eli laadullista tutkimusmenetelmää. Lähdeaineisto on kerätty alan kirjallisuudesta, lehtiartikkeleista ja Internet-sivuilta. Teoriassa käydään läpi maatalouden yleisimmät yritysmuodot ja se, kuinka maatalouden verotettava tulo muodostuu. Verotuksessa on perehdytty tulolajien käsittelyyn ja siihen, kuinka tuloverotus muodostuu. Laskennallisessa osiossa kerrotaan eri yritysmuotojen verotus ja lasketaan jokaiselle yritysmuodolle verolaskelma esimerkkitilan 2012 tilinpäätöstiedoilla. Esimerkkitilalle on tehty muistiinpanokaavan mukainen voittolaskelma, josta saadaan verotettava tulo, nettovarallisuuslaskelma, voiton jako osakkaille ja verolaskelmat niille yritysmuodoille, jotka verotuksellisesti poikkeavat yksityisestä maataloudenharjoittajasta. Laskelmissa on laskettu prosentuaalinen verorasitus.

Työn pohdinnallisessa osuudessa on käyty läpi laskelmia ja laskettu, paljonko veroa maksetaan. Osiossa pohditaan myös eri yritysmuotojen hyviä ja huonoja puolia esimerkkitilan kannalta. Näin saadaan valittua verotuksellisesti kannattavin yritysmuoto esimerkkitilalle.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste