Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tehoa apteekin kosmetiikan myyntiin: myynnin työkalun kehittäminen palvelumuotoilun keinoin

Mäkisalo, Heli; Jokinen, Irina (2022)

 
Avaa tiedosto
OPPARITHESEUS.pdf (974.6Kt)
Lataukset: 


Mäkisalo, Heli
Jokinen, Irina
2022
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202202182633
Tiivistelmä
Toimeksiantajana opinnäytetyölle toimi Tapiolan 1. apteekki. Opinnäytetyön tarkoituksena on parantaa apteekin työntekijöiden kosmetiikan tuotemyyntiä apteekeissa ja kehittää heidän osaamistaan ja tietouttaan erilaisista ihotyypeistä ja iho-ongelmista ja niiden hoidosta. Opinnäytetyön tavoitteena on selvittää kosmetiikan myynnin haasteet ja kehittää farmaseuteille käyttäjäystävällinen ratkaisu helpottamaan kosmetiikan myyntiä.

Tutkimus toteutettiin laadullisena eli kvalitatiivisena tapaustutkimuksena. Tietoperustaa varten tietoa haettiin kirjallisuudesta sekä verkosta löytyvästä materiaalista. Tietoperustassa avataan erilaiset oppimistyylit sekä verkko-oppiminen, ihon epidermiksen rakenne, erilaiset ihotyypit ja ihon ongelmat. Teoriapohjassa kuvataan myös palvelumuotoilun teoria. Aineistoa kerättiin verkkokyselyllä, puolistrukturoiduilla haastatteluilla sekä havainnoimalla. Tämä tutkimuksellinen kehittämistyö toteutettiin palvelumuotoilun tuplatimantti- menetelmää ja siihen liittyviä työkaluja hyödyntäen. Kehittämistuloksena tuotettiin myynnin työkalun prototyyppi.

Verkkokyselytutkimuksessa ja haastatteluissa selvisi, että apteekin henkilökunta kokee epävarmuutta kosmetiikan myynnissä. Opinnäytetyön tulokset osoittivat sen, että työntekijät tiesivät ihonhoidon perusasiat. Kosmetiikan myynti asiakkaille, joilla oli erilaisia iho-ongelmia, koettiin vaikeaksi. Myös tuotteiden raaka-aineista haluttiin enemmän tietoa. Kosmetiikan myynti koettiin osittain vaikeaksi, koska tuotesarjoja ja tuotteita on paljon. Farmaseutit eivät myöskään olleet yleisesti vakuuttuneita kosmetiikan käytöstä iho-ongelmien hoidossa.

Myyntityötä havainnoitiin apteekin asiakastilassa. Havainnoimalla löydettiin kosmetiikan myynnin kipupisteitä, joista suurin osa liittyi myytävän kosmetiikkatuotteen tuotetietojen etsintään, mikä johti asiakkaan pitkään odotteluaikaan. Tarpeellinen tieto usein löydettiin internetsivustoilta, kosmetiikkatuotteen pakkauksesta tai kysymällä kollegalta. Tiedonhankinta vei aikaa ja saattoi vaikuttaa asiakkaan ostopäätökseen.

Opinnäytetyön tulosten perusteella kehitettiin myynnin työkalun prototyyppi kosmetiikan myynnin tueksi. Työkalusta rakennettiin sekä paperinen-, että älylaitteella sähköisesti toimiva versio. Apteekin henkilökunnalle tehdyn verkkokyselyn ja haastattelujen tulosten perusteella määriteltiin myynnin työkalun tarvittava sisältö. Lisäksi henkilökunnalle toteutettiin kevyt ideointityöpaja, jolla haettiin ideoita tunnistettuihin kipupisteisiin. Myynnin työkaluun kuvattiin eri ihotyypit ja iho-ongelmat, tuotteet ja niiden pääraaka-aineet ja valmiita myyntiargumentteja.

Prototyyppiä testattiin Tapiola 1.apteekin neljällä työntekijällä. Prototyyppiä kehitettiin testauksessa saadun palautteen pohjalta. Ihonhoitotuotteet ja niiden raaka-aineet uudistuvat jatkuvasti, joten myynnin työkalun tietojen ajantasaisuus olisi yksi tärkeimmistä edellytyksistä työkalun aktiivisessa käytössä. Työkalulle voisi olla kysyntää apteekeissa, koska kosmetiikan myyntityö kuuluu kosmetiikkaneuvojan tai kosmetologin lisäksi muullekin henkilökunnalle, jolla ei ole kosmetiikasta laajempaa tietämystä. Jatkokehitysehdotukseksi suositellaan työkalun viemistä verkkoalustaan, jossa sitä olisi helpompi pitää ajantasaisena aktiivisen käytön mahdollistamiseksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste