Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Down-lapsi perheessä : opas Down-lapsen vanhemmille

Hiekkanen, Heli; Skog, Laura (2014)

 
Avaa tiedosto
Hiekkanen_Heli Skog_Laura.pdf (328.7Kt)
Hiekkanen_Heli Skog_Laura Opas.pdf (452.5Kt)
Lataukset: 


Hiekkanen, Heli
Skog, Laura
Lahden ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201402052045
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena on Downin oireyhtymä sekä vanhempien tukeminen lapsen kotiutumisen jälkeen. Toimeksianto saatiin Päijät-Hämeen keskussairaalan lastenosastolta 13, joka on vastasyntyneiden tehostetun hoidon ja tarkkailun osasto.
Oppaan aiheeksi ehdotettiin Downin oireyhtymää, koska osastolla 13 ei ole vastaavaa opasta jaettavaksi Down-lasten vanhemmille.

Opinnäytetyö on toiminnallinen ja työelämälähtöinen. Saadun toimeksiannon mukaan tuotettiin opas vanhemmille, joiden lapsella on todettu Downin oireyhtymä. Opinnäytetyön tarkoituksena on tehdä käytännöllinen ja informatiivinen opas.
Opinnäytetyön tavoitteena on, että opas tukee osastolta kotiutumista ja antaa tietoa Down-lasten vanhemmille esimerkiksi Downin oireyhtymään liittyvistä terveysongelmista ja varhaiskuntoutuksesta. Oppaassa esitellään myös tukiliittoja, joista vanhemmat voivat saada vertaistukea ja lisätietoa oireyhtymästä. Pitkän aikavälin tavoitteena oli lisätä myös hoitohenkilöstön tietoutta Downin oireyhtymästä, jotta he voivat paremmin vastata vanhempien kysymyksiin sekä ohjata ja tukea heitä osastolla olon aikana.

Opasta tehdessä on otettu huomioon toimeksiantajan tarpeet ja toiveet oppaan sisällöstä sekä ulkoasusta. Oppaan sisältöä suunniteltaessa neuvoa kysyttiin kuntoutusohjaajalta, jolla on paljon kokemusta Down-lasten ja heidän perheidensä
kanssa työskentelystä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste