Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Ryhmästä kipinää : asiakkaiden kokemuksia ryhmänohjauksen merkityksestä kuntoutumiseen OVI-työpajalla

Lindqvist, Suvi; Laine, Sanna; Peltola, Susanna (2014)

 
Avaa tiedosto
Lindqvist_Suvi.pdf (858.4Kt)
Lataukset: 


Lindqvist, Suvi
Laine, Sanna
Peltola, Susanna
Lahden ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201404043897
Tiivistelmä
Opinnäytetyö toteutettiin yhteistyössä Lahden kaupungin kuntouttavan työtoiminnan ja Lahden kaupungin sosiaalitoimen OVI-työpajan kanssa. Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää, millaisia asiakkaiden kokemukset ryhmänohjauksen merkityksestä kuntoutumiseen olivat KIPINÄ-ryhmässä. Tutkimuksen tarkoituksena oli tuottaa yhteistyökumppanille OVI-työpajalle tietoa, jota voidaan käyttää hyödyksi kuntouttavan työtoiminnan kehittämisessä.

Opinnäytetyö koostuu sekä tutkimuksellisesta että toiminnallisesta osasta. Tutkimuksellinen osuus on luonteeltaan laadullinen tutkimus, jossa menetelminä on käytetty osallistuvaa havainnointia ja teemahaastattelua. Haastattelun teemat pohjautuivat KIPINÄ-ryhmän sisältöön, joka perustui kuntouttavaan työtoimintaan liittyviin teorioihin ja aiempiin tutkimuksiin. Toiminnallinen osuus koostuu itse suunnittelemastamme KIPINÄ-ryhmästä. KIPINÄ-ryhmä kokoontui kuusi kertaa loka-marraskuussa 2013.

Tutkimustulosten perusteella voidaan todeta, että KIPINÄ-ryhmällä oli positiivisia merkityksiä asiakkaiden kuntoutumiseen. Asiakkaat pitivät tärkeinä erityisesti erilaisia vierailukäyntejä, jotka liittyivät työ- ja hyvinvointiteemoihin. Ryhmää suunnitellessamme työelämään ja hyvinvointiin liittyvät teemat nousivatkin keskeisiksi. Niiden merkitys korostui myös aiemmissa tutkimuksissa.

Lisäksi KIPINÄ-ryhmä tarjosi asiakkaille vaihtelua arkeen, sosiaalisia kontakteja, vertaistukea ja mielekästä tekemistä. Lisäksi ryhmä tuki asiakkaiden osallisuuden vahvistumista ja tarjosi heille mahdollisuuden tulla kuulluksi. Sekä meidän että KIPINÄ-ryhmän asiakkaiden mielestä pienellä kehittämisellä ryhmä voisi olla pysyvä osa kuntouttavaa työtoimintaa OVI-työpajalla.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste