Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Epilepsiaan sairastuneen nuoren tuen tarve

Kuuluvainen, Aliisa; Kauhanen, Kaisla-Kerttu (2014)

 
Avaa tiedosto
Kuuluvainen_Aliisa.pdf (367.7Kt)
Lataukset: 


Kuuluvainen, Aliisa
Kauhanen, Kaisla-Kerttu
Saimaan ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201405055730
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata epilepsiaan sairastuneen nuoren tuen tarvetta. Tavoitteena oli saada selville millaista tukea epilepsiaan sairastu-nut nuori oli saanut, millaista tukea hän olisi mielestään tarvinnut sekä millaisia tuen kehitysideoita epilepsiaan sairastuneella nuorella oli. Opinnäytetyö toteu-tettiin laadullisella tutkimusmenetelmällä ja haastateltavia haettiin Epilepsialiiton Nuoret Liekit –nuorisojaoston Facebook-sivun kautta, ja meihin otti yhteyttä kolme 23-28 -vuotiasta nuorta naista. Aineisto kerättiin Skype-videopalvelun avulla toteutetuilla teemahaastatteluilla.

Opinnäytetyö toteutettiin kvalitatiivisella eli laadullisella tutkimusmenetelmällä. Aineistonkeruumenetelmänä käytettiin teemahaastattelua, jonka teemat muo-dostuivat opinnäytetyön tutkimuskysymyksistä. Teemojen tukena haastattelussa ja myöhemmin aineiston analyysissä käytettiin viittä taustatietokysymystä. Ai-neisto analysoitiin abduktiivisen sisällönanalyysin mukaan.

Tuloksissa kävi ilmi epilepsian vaikutus elämään sairauden tasosta riippumatta, joko välillisesti lääkityksen kautta tai suoraan sairauden oireiden kautta. Vertais-tuen tärkeys korostui, mutta vertaistukea pitäisi olla kuitenkin helpommin tarjolla ja tukiryhmien tulisi olla erityisesti nuorille ja kohdennettu nuorten tarpeita vas-taaviksi. Lisäksi sairastuneella nuorella tulisi olla alusta asti tiivis kontakti esi-merkiksi epilepsiahoitajaan, jonka kautta nuori saisi tukea ja turvaa epilepsian kanssa elämiseen. Tiivis kontakti ja psyykkinen tuki auttaisivat nuorta hyväksy-mään sairautensa ja helpottamaan sen tuomaa epävarmuutta. Psyykkinen puoli ja sen huomioiminen korostui kaikissa vastauksissa.

Opinnäytetyön tuloksia voidaan hyödyntää Epilepsialiiton toiminnassa ja hoito-työn koulutuksessa. Lisäksi opinnäytetyö on hyödyllinen myös kouluissa nuor-ten epilepsiaa sairastavien kanssa työskentelevälle opetushenkilökunnalle.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste