Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Toiminnanohjausjärjestelmän hyödyntäminen teollisuusyrityksen hinnoitteluprosessissa

Ruokolainen, Anu (2022)

 
Avaa tiedosto
Ruokolainen_Anu_2022_05_06.pdf (1.666Mt)
Lataukset: 


Ruokolainen, Anu
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202205067729
Tiivistelmä
Tiivistelmä

Kasvava tuotetiedon määrä ja toimintaprosessien monimutkaisuus asettavat vaatimuksia yritystiedon hallinnalle ja käytölle. Valmistusyrityksessä tiedonhallinnan ja prosessien tukemiseen on kehitetty toiminnanohjausjärjestelmiä, joiden hyödyntäminen edellyttää tietoa tuottavien prosessien tunnistamista, määrittämistä ja kuvaamista sekä tuotteisiin liittyvän ydintiedon eheyttä.

Hinnoittelu on yrityksen kannattavuuden näkökulmasta tärkeä toiminto. Onnistunut hinnan määrittäminen edellyttää ajantasaista ja totuudenmukaista tietoa kustannuksista, tuotteista, niiden materiaaleista ja valmistamisesta. Toiminnanohjausjärjestelmän hyödyntäminen myös hinnoittelussa vapauttaa myynnin resursseja muuhun asiakastyöhön.

Opinnäytetyö toteutettiin kohdeyrityksessä toiminta- ja tapaustutkimuksena käyttäen kvalitatiivisia menetelmiä. Tavoitteena oli kuvata kohdeyrityksen prosesseja ja niiden aikana toiminnanohjausjärjestelmään tallennettavaa tietoa sekä muodostaa kohdeyrityksen hinnoitteluprosessikuvaus. Lisäksi tavoitteena oli selvittää, mitä toiminnanohjausjärjestelmään tallennettavalta tiedolta vaaditaan, jotta järjestelmää voidaan hyödyntää tuotteiden hinnoittelussa.

Ostoprosessissa muodostetaan tuotteiden rakenne tuoterekisteriin ja tuotantoprosessissa syntyvän tiedon perusteella ylläpidetään resurssikohtaisia hintatietoja toiminnanohjausjärjestelmässä. Esteenä järjestelmän hyödyntämiselle hinnoittelussa on, että koko tuoterakennetta ei ole pystytty muodostamaan toiminnanohjausjärjestelmässä. Lisäksi valmistusaikojen seuranta ja päivittäminen ovat puutteellisia, mistä johtuen resurssikohtaiset kiinteät tuntihinnat ovat virheellisiä. Jatkossa voisi tutkia, miten koko tuoterakennetta ja resurssien totuudenmukaisia tuntihintoja voitaisiin ylläpitää, jotta hinnoittelu toiminnanohjausjärjestelmässä olisi mahdollista.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste