Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Ikäjohtamista kehittämässä:Konkarityöntekijän vahvuudet ja hiljainen tieto.Esihenkilöiden kokemuksia konkarityöntekijöiden johtamisesta.

Komulainen, Minna (2022)

 
Avaa tiedosto
Komulainen_Minna.pdf (546.6Kt)
Lataukset: 


Komulainen, Minna
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202205098131
Tiivistelmä
Työväestö ikääntyy nopeasti lähitulevaisuudessa ja konkarityöntekijöiden määrä työelämässä kasvaa. Ikäjohtaminen on kaikenikäisten hyvää johtamista. Konkarityöntekijän johtaminen on osa ikäjohtamista ja se on konkarityöntekijöiden vahvuuksien hyödyntämistä. Konkarityöntekijän hiljainen tieto on konkarin kokemukseen perustuvaa osaamista, jota ei aina tunnisteta ja hyödynnetä riittävästi työyhteisössä. Esihenkilötyö ikäjohtamisen keinoin on merkittävin tekijä, mikä edistää konkarityöntekijän työssä jatkamista.
Tämän opinnäytetyön tarkoitus on selvittää, miten esihenkilöt kokevat konkarityöntekijöiden vahvuudet ja hiljaisen tiedon sekä konkarityöntekijöiden johtamisen. Tavoite on tuottaa ehdotus siitä, miten esihenkilöiden konkarityöntekijöiden johtamisosaamista voidaan kehittää.
Tämä opinnäytetyö on tutkimuksellista kehittämistoimintaa. Esihenkilöiden kokemuksia kerättiin esihenkilöiden yksilöllisillä teemahaastatteluilla. Esihenkilöiden kokemusten mukaan konkareiden vahvuuksia on mm. kokemus ja osaaminen. Hiljaista tietoa on mm. vuorovaikutus erilaisten ihmisten kanssa sekä selviytyminen haastavissa tilanteissa. Esihenkilöt osallistuivat myös pyöreän pöydän keskusteluun, jossa haastatteluiden ja tapaamisen tuloksista syntyi ehdotus, miten esihenkilöiden osaamista konkarityöntekijöiden johtamisessa voidaan kehittää. Ehdotus sisältää neljä johtamisosaamisen kehityskohdetta sekä näiden kohteiden kehittämisen keinot ja hyödyt.
Vaikka kehittämistyön tulokset eivät ole yleistettävissä, ne viittaavat siihen, että työyhteisössä on tarvetta kehittää esihenkilöiden konkarityöntekijöiden johtamisosaamista. Jatkotutkimuksilla voidaan selvittää ehdotuksen toteutuksen käyttökelpoisuus esihenkilöiden konkarityöntekijöiden johtamisosaamisen kehittämisessä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste