Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Digitalisaation vaikutukset turvallisuusjärjestelmäympäristön hallintaan

Viinikka, Juha (2022)

 
Avaa tiedosto
Viinikka_Juha_T.pdf (1.377Mt)
Lataukset: 


Viinikka, Juha
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022051910387
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää digitalisaation vaikutuksia rakennetun ympäristön turvallisuusjärjestelmien toteutusprosessiin osana kiinteistöjärjestelmäympäristöä. Kehittämistyön tavoitteena oli laatia suosituksia osaamisvaatimuksiksi turvallisuusjärjestelmien tuottajille. Digitalisaation vaikutukset alkoivat näkyä isommissa rakennushankkeissa. Näissä hankkeissa ja projekteissa tuli esiin tarve miettiä turvallisuusteknologiaa ja niihin liittyviä palveluja uudelleen. Hankkeissa tuli vastaan yhä enemmän kysymyksiä ja tarpeita mihin ei ollut vastauksia. Nämä kysymykset liittyivät yleensä järjestelmäympäristön kokonaisarkkitehtuuriin tai integraatioihin sekä tietoverkkoihin ja tietoliikenteeseen. Näissä kysymyksissä palveluntoimittajilla saattoi olla kokemattomuutta tai näkemyseroja erilaisissa myynti ja suunnittelutilanteissa.

Samaan aikaan kiinteistö- ja rakentamisenala (KIRA) kehittää voimakkaasti toimintatapojaan erilaisissa kasvu –ja koulutusohjelmissa. Näissä ohjelmissa turvallisuusratkaisut eivät olleet mukana tai niitä kehitettiin omissa ohjelmissaan. KIRA-alan kehitysohjelmat tulivat tutuiksi kehittämistyön aikana ja sieltä löytyikin turvallisuusratkaisuihin omaa kehitystä digiturvallisen rakentamisen varmistamiseksi. Turvallisuusjärjestelmäympäristön digitalisaation tuomia mahdollisuuksia ei vielä hyödynnetä ja turvallisuusalan kypsyystasoa tässä asiassa piti lähteä selvittämään.

Osaamisvaatimuksia selvitettiin kehittämistyön avulla. Kehittämistyön lähestymistapa on laadullinen toimintatutkimus ja tiedonkeruumenetelmät olivat osallistava havainnointi ja teemahaastattelu. Tässä kehittämistyössä selvitettiin yleisesti turvallisuusjärjestelmäympäristön tilaa ja toteutusprosessia Suomessa ja löytää suosituksia palveluntuottajien osaamisvaatimuksiksi digitalisoituvassa toimintaympäristöissä. Tulokset osoittivat, että digitalisaation myötä aihealueelle syntyy uusia vaatimuksia sekä palveluja ja se edellyttää uutta osaamista. Tässä opinnäytetyössä tunnistettiin selkeitä osaamiseen liittyviä suositeltavia toimenpiteitä. Näiden toimenpiteiden myötä toimialalla olisi parempi kyvykkyys vastata digitalisaation tuomiin haasteisiin sekä ulosmitata tällä hetkellä vielä hyödyntämätön potentiaali.

Kehittämistyölle toivotaan jatkoa esim. miten turvallisuusjärjestelmien data ja analytiikka voisi auttaa energiatehokkuuden parantamisessa.


Asiasanat: johtaminen, digitalisaatio, turvallisuusteknologia, Operational Technology
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste