Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Leikki pedagogisena menetelmänä tukea tarvitsevien lasten vertaissuhteiden vahvistamisessa: opas lasten vertaissuhteiden vahvistamiseen varhaiskasvatuksessa sosiogrammia ja leikkiä hyödyntäen

Lindqvist, Katja (2022)

Avaa tiedosto
Lindqvist_Katja.pdf (1.488Mt)
Lataukset: 


Lindqvist, Katja
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022052110961
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli vahvistaa varhaiskasvatuksen henkilöstön roolia tukea tarvitsevien lasten vertaissuhteiden muodostamisessa. Vertaissuhteiden merkitys on suuri kaikille lapsille. Inklusiivisessa varhaiskasvatuksessa on huomioitava tukea tarvitsevien lasten mahdollisuus vertaissuhteiden muodostamiseen. Aikuisten tehtävänä on toimia lapsen tukena, jotta hän ei jäisi kaverisuhteiden ulkopuolelle. Opinnäytetyössä vertaissuhteiden vahvistamisen menetelmäksi valikoitui leikki, mikä on yksi varhaiskasvatuksen keskeisimmistä menetelmistä.

Toiminnallisen opinnäytetyön tavoitteena oli tehdä opas, minkä avulla lasten vertaissuhteita voi lähteä varhaiskasvatuksessa vahvistamaan. Opas ”Ootko sä mun kaveri”, perustuu teoriapohjaan, mikä nostaa aikuisten roolin keskeiseen asemaan vertaissuhteiden havainnoijana ja leikin ohjaajana. Oppaassa on esitelty sosiogrammin tekeminen ja annettu ohjeita leikin ohjaamiseen. Loppuun on koottu toiminta malli, jonka mukaan lasten vertaissuhteita voi ryhmässä lähteä vahvistamaan. Oppaassa olevia menetelmiä myös toteutettiin varhaiskasvatuksen pienryhmässä, missä on useampi tukea tarvitseva lapsi ja näin saatiin tietoa mallin toimivuudesta käytännössä.

Lasten vertaissuhteiden tukeminen käyttämällä leikkiä pedagogisena välineenä, vaatii koko tiimin osallistumista toiminnan suunnitteluun ja toteuttamiseen. Vertaissuhteita havainnoimalla, ja vahvistamalla omat havainnot sosiogrammin avulla saadaan kattavasti tietoa lasten vertaissuhteista. Lapset, jotka ovat vaarassa jäädä vertaissuhteiden ulkopuolelle, tarvitsevat aikuisen apua päästääkseen mukaan muiden lasten leikkeihin. Aikuisilta vaaditaan sensitiivisyyttä sekä kiinnostusta toimia mukana lasten leikeissä. Leikkien ohjaaminen parhaimmillaan edistää lasten yhteisöllisyyden rakentumista, ja mahdollistaa vertaissuhteiden muodostumista.

Opas on tarkoitettu sekä varhais- että varhaiserityiskasvatuksen välineeksi
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste