Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Suomalaisten käyttämät kryptovaluuttojen verolaskurit : käytettävyys ja soveltuvuus henkilöverotusta varten

Toikka, Petteri (2022)

 
Avaa tiedosto
Toikka_Petteri.pdf (1.573Mt)
Lataukset: 


Toikka, Petteri
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022052712509
Tiivistelmä
Virtuaalivaluuttojen ja lohkoketjuteknologian yleistyessä myös kyseiseen alaan liittyville verotusratkaisuille on kasvavaa tarvetta. Tämän opinnäytetyön taustalla oli tarkoitus selvittää suomalaisten kryptovaluuttasijoittajien verolaskurin hyödyntämistä henkilöverotuksen ilmoitusta tehtäessä. Opinnäytetyön toimeksiantajana toimi Suomen Verohallinto. Opinnäytetyön tavoitteena oli tutkia Verohallinnolle mitä kryptovaluuttojen verolaskurit ovat ja miten laskurit käytännössä toimivat tehtäessä henkilöverotuksen raporttia Verohallinnolle.

Opinnäytetyön teoreettinen viitekehys hankittiin Verohallinnon julkisista lähteistä, virtuaalivaluuttoihin ja -markkinoihin liittyvistä suomalaisista ja englanninkielisistä internetlähteistä, sekä tutkimalla kahta suomalaisten virtuaalivaluuttasijoittajien käyttämää kansainvälistä verolaskuria. Teoriaosuus käsitteli virtuaalivaluuttoja, virtuaalivaluuttojen markkinapaikkoja, henkilöverotusta, verolaskureita ja lainsäädäntöä. Opinnäytetyö toteutettiin tutkimuksellisena kehittämistyönä. Työ toteutettiin havainnoimalla kahta suomalaisten virtuaalivaluuttasijoittajien yleisesti käyttämää verolaskureiden web-sovellusta. Lisäksi tehtiin strukturoitu lomakekysely internetissä liittyen suomalaisten virtuaalivaluuttasijoittajien verojen maksamiseen ja verolaskureihin.

Tehtyjen tulosten pohjalta saatiin käsitys siitä mitä verolaskurit ovat ja miten ne toimivat virtuaalivaluuttojen veroraportoinnissa. Lisäksi nykyisten virtuaalivaluuttasijoittajien kokemukset ja näkemykset toivat esille sen mitä verolaskureissa pitäisi kehittää. Myös mahdolliset veroraportoinnissa tapahtuvat poikkeamat pitäisi ottaa huomioon. Kehittämisehdotuksena suositeltiin uuden verolaskurin toteuttamista tai olemassa olevien ratkaisujen päivittämistä paremmin sopiviksi suomalaiseen verotukseen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste