Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

”Ollaanhan me tehty!” – PROSESSIARVIOINTI KEHITTÄMISTYÖTÄ TUKEMASSA JA OHJAAMASSA

Heinonen, Sari (2014)

 
Avaa tiedosto
Heinonen_Sari_2014_05_19.pdf (256.6Kt)
Lataukset: 


Heinonen, Sari
Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201405198558
Tiivistelmä
Sosiaalialalla kehittämistyötä tehdään usein projekteissa. Projektityöskentelyssä toiminnan arviointi on tärkeää. Tässä opinnäytetyössä esitellään, kuinka prosessiarviointi voidaan toteuttaa kehittämisprojektissa ja kuinka prosessiarviointi ohjaa ja kehittää projektin toimintaa. Opinnäytetyö keskittyy kuvaamaan projektin aikana tapahtuvaa arviointia, joka vahvistaa kehittämistyön tavoitteellista, tietoista ja oppivaa toteuttamista tehokkaasti.

Ensi- ja turvakotien liitto ry:n Vauvaperhe turvapaikanhakijana -projekti (2012–2014) pyrkii toiminnallaan lisäämään turvapaikkaa hakevien vauva- ja pikkulapsiperheiden hyvinvointia. Prosessiarviointi toteutettiin projektin toimeksiantona kolmivuotisen projektin ollessa noin puolessa välissä elinkaartaan vuonna 2013. Arviointia varten aineistoa kerättiin projektitiimin ryhmähaastattelulla, kehittämistiimille osoitetulla kyselyllä sekä kehittämistiimin oppimiskahvilatyöskentelyllä. Prosessiarvioinnin aineiston analyysissä käytettiin teemoittelua.

Prosessiarvioinnin tuotoksena valmistui arviointiraportti. Vauvaperhe turvapaikanhakijana -projekti voi hyödyntää raporttia esitellessään projektin toimintaa sidosyhmälle ja muille asiasta kiinnostuneille. Kehittämisprojektissa prosessiarvioinnin toteuttaminen vaatii tekijältään paljon, mutta se myös antaa paljon kehittämistyölle. Aineistonkeruu on vaativaa ja aikaa vievää samoin kuin aineiston käsittely ja analysointi. Prosessiarvioinnin tulokset ovat kuitenkin heti hyödynnettävissä arkityössä ja näin mahdollistavat projektin ohjaamisen oikeaan suuntaan. Vauvaperhe turvapaikanhakijana -projekti jatkuu edelleen tämän opinnäytetyön valmistuessa, joten vielä ei voida nähdä tarkasti kaikkia prosessiarvioinnin mukanaan tuomia hyötyjä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste