Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kajaanin kuntoutusneuvolan asiakkaiden liikuntamotivaatioon ja liikuntakäyttäytymiseen vaikuttavia tekijöitä

Leinonen, Milla (2014)

 
Avaa tiedosto
Leinonen_Milla.pdf (656.7Kt)
Lataukset: 


Leinonen, Milla
Kajaanin ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201405086495
Tiivistelmä
Opinnäytetyössäni selvitin Kajaanin kuntoutus neuvolan asiakkaiden liikuntamotivaatiota ja liikuntakäyttäytymistä. Opinnäyteyön toimeksiantajana oli Kainuun sosiaali- ja terveydenhuollon kuntayhtymän fysioterapia. Opinnäytetyön tarkoitus oli kuvata Kajaanin kuntoutusneuvolan asiakkaiden liikuntamotivaatiota ja liikuntakäyttäytymistä. Lisäksi selvitin asiakkaiden kehitysideoita kuntoutusneuvolatoiminnalle. Opinnäytetyön tavoite oli saada tietoa Kajaanin kuntoutusneuvolan työntekijälle siitä, mitkä ovat syitä asiakkaiden liikkumiseen ja liikkumattomuuteen ja mikä on heidän liikuntamotivaationsa. Tavoitteena oli myös saada esille kehitysideoita kuntoutusneuvolatoiminnalle, jotta toimintaa saadaan kehitettyä paremmin asiakkaita palvelevaksi ja motivoivaksi.

Opinnäytetyö oli laadullinen tutkimus. Tutkimusaineiston keräsin haastattelemalla kuutta Kajaanin kuntoutusneuvolan asiakasta. Sain haastateltavat asiakkaat toimeksiantajan kautta. Heistä kolme oli onnistujaa ja kolme ei-onnistujaa. Opinnäytetyössäni nimitin liikkuvia asiakkaita onnistujiksi ja ei-liikkuvia ei-onnistujiksi. Onnistujat olivat löytäneet liikunnallisen elämäntavan ja ei-onnistujat eivät. Haastatteluista saadun aineiston analysoin laadullisen tutkimuksen sisällönanalyysillä.

Tutkimustehtävissäni pohdin mitkä tekijät vaikuttivat asiakkaiden liikkumiseen tai liikkumattomuuteen; millä
tavoin liikuntamotivaatio ja liikuntakäyttäytyminen erosivat ei-onnistujien ja onnistujien välillä; mitkä tekijät vaikuttaisivat siihen, että asiakkaat osallistuisivat terveysliikuntaryhmiin ja millaista palautetta ja kehitysideoita asiakkaat antoivat Kajaanin kuntoutusneuvolatoiminnalle.

Opinnäytetyön tulosten mukaan onnistujien tärkeimmät liikkumiseen vaikuttavat tekijät ovat liikunnan terveysvaikutukset, liikunnan tuottamat fyysiset kokemukset, säännölliseen ryhmään osallistumisen ja toisen ihmisen vaikutus liikkumiseen. Ei-onnistujilla liikkumiseen vaikuttavat liikunnan psyykkiset kokemukset. Eionnistujien
liikkumattomuuteen vaikuttavat negatiiviset ajatukset, sosiaalisista tekijöistä kaverin puute sekä käytännön asiat ja elämäntilanne. Palaute kuntoutusneuvolan toiminnalle on positiivista. Asiakkaiden kehitysideoissa korostuu kysyntä painonhallintaryhmälle.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste